СвятФестивали и традиции

Сезонът на зрелищните карнавали: Венеция, Иврея, Ница, Кьолн и Бенш

Най-зрелищните фиести в Европа започват преди великденските пости

Ходи ли ви се на карнавал някъде наблизо? Нализо все пак имаме предвид Европа. Преди началото на великденските пости и началото на пролетта на Стария континент започват пищните карнавали, маскени балове, неудържими танци на открито, съпътвани с много веселие и богати трапези.

Традиционо февруари е месецът на най-зрелищните фиести и затова ви представяме някои от най-впечатляващите, които все още има време да планирате, ако побързате.

Празненствата в италианските градове Венеция и Иврея, във френския Ница, в германския Кьолн или пък в белгийския Бенш са пиршество за очите и голяма емоция за всички, които могат да се насладят на живо на цялата тази еуфория и цветна атмосфера.

Венеция

Площад „Сан Марко“ става център на пищните церемонии, в които участва целият град. Венеция изпраща зимата, преди началото на големите великденски пости с двуседмичен маскарад, представляващ невероятна феерия на въображението и изкуството.

Колко ще ни струва да участваме в Карнавала във Венеция

Най-популярното събитие на карнавала е „Полетът на Ангела“. Това е традиция от Средновековието, при която от върха на камбанарията на базиликата „Сан Марко“ бавно се издига и спуска фееричната бяла фигура на акробат, представляваща ангела.

Иврея

Другият италиански град, който е в плен на традицията, е Иврея, който е близо до Торино. Точно три дни преди великденските пости там пък се бия с портокали. По подобие на боя с домати в испанския град Буньол, „Битката на портокалите“ преразказва историята на хората, които се бунтуват срещу жесток управник. Пъен със символика, карнавалът е микс от история и митове и се провежда в сегашния си вид от 1858 година. С него общността на Иврея празнува своята обединеност и силен дух, които са й помогнали да се освободи. Сега битката се води с около половин тон портокали, но преди това хората са се замеряли с камъни.

Алчен барон подложил на глад града и срещу него се разбунтувало цялото население. Собственик на мелница трябвало да омъжи дъщеря си за него, но тя не само отказала, а успяла да обезглави злосторника и по този начин да освободи Иврея от него. Днес „народът“ е предствян от хвърлящите портокалии, които се борят срещу хората на феодалния владетел, облечени в защитни ризници и качени на колесници.  Един от най-колоритните и стари фестивали в Европа предлага истинско пътуване в историята.

Ница

Карнавалът в Ница, който всяка година събира около един милион души, е сред най-атрактивните събития на Френската Ривиера. Цели две седмици преди постите градът се весели с музка, фойерверки и карнавални шествия.

Ярки светлинни шоупрограми и куп събития развличат посетителите. На площад „Масена“ шестват платформи с огромни алегорични или хумористични фигури, улични танцьори, музиканти от цял свят. По крайбрежието пък минават цветните паради, които поставят акцент на пъстрия и разнообразен свят от цветя в региона на Ница. Именно цветята са във фокуса на празника – има гигантски парад на лилиите, розите, гладиолиите, мимозите и орхидеите. В първия ден на събитието публиката избира Кралицата – най-красивото момиче в най-цветния карнаавлен костюм, а в края на празника се изгаря Кралят кукла. Тази два акта символизират отстъплението на зимата и лошите сили пред настъпващата пролет.

Над 200 хиляди ще посетят карнавала в Ница

Историята на карнавала е дълга. Още през 1294 година Шарл Анжуйски, граф на Прованс, писмено изразява желанието си да посети Ница във „веселите дни“, когато аристократите се смесвали с простолюдиите и се отдавали на шеги и веселби. Те се сбогували с месото преди постите, като се наслаждавали на една последна изобилна трапеза. Всички екцесии били позволени. Хората можели да осмиват всичко и всеки, скрити зад маски и костюми.

През 1873 година е създаден специален комитет, който под патронажа на общината организира живописния празник. Редуват се карнавални шествия, елегантни „битки с цветя“, рок и поп концерти, спектакли и илюминации.

Кьолн

Един от най-големите и най-известните карнавали в Германия, който всяка година привлича около 1,5 млн. души, е в Кьолн. Той започва всяка година в 11:11 часа сутринта на 11-ия ден от 11-ия месец. Карнавалният сезон продължава няколко месеца в католическите градове на Германия. Кулминацията е седмицата преди Пепеляна сряда през февруари, когато започва 40-дневният велик пост. Наречен е „петият сезон“ от местните жители.

„Напълно откачено“ и „съвсем безумно“ са описанията, които само донякъде успяват да уловят духа на случващото се в катедралния град през седмицата на постите. Карнавалът превзема улиците на града, в който буквално настъпва извънредно положение. Официално се чества от 1823 година, когато местни велможи се срещат в кръчма зад Църквата на света Урсула, за да обсъдят как да намалят невъздържанността сред хората.

Пищните карнавали, които трябва да посетим

Главните герои в карнавалното шествие са трима – Принцът, Селянинът и Девцата (изпълнява се от мъж). Кулминацията на събитието е Розовият понеделник. Обичаите повеляват хората да си приготвят специални пъстри костюми за случая, да излязат на улиците, да хвърлят на децата шепи бонбончета и китки с цветя и да си разменят целувки.

Около 160 карнавални общества се включват в над 600-те представления, балове и паради в рамките на карнавала. За специфичната кьолнска радост от живота допринасят и самобитните и уютни кръчми около Стария пазар и Хоймаркт, както и големите бирарии в целия старинен град. Там се леят реки от знаменитата бира „Кьолш“ – напитката на Кьолн, поднасят се рейнски специалитети и настроението обикновено е така весело, че човек би помислил, че в града е винаги карнавал.

Бенш

Ако сте били на всичките тези места, не се отчайвайте. Има още едно място, където може да се забавлявате – това е карнавалът в белгийският град Бенш, който е част от нематериалното световно културно наследство на ЮНЕСКО.

Той е подобен на нашите Сирни заговезни и започва на 12 февруари – 49 дни преди католическия Великден. Подготовката му продължава с месеци. Това е мъжки празник – има маскирани жени, които обаче са сред публиката. В ценътра на карнавалните шествия са т.н. жилъс – шутове, глупаци, смешници. От 4 часа сутринта до късна вечер те танцуват под звуците на традиционна музика и плашат злите духове с накачени по кръста хлопки, подобно на нашите кукери, и снопчета дървенни пръчки.

Източник: „Галерия“

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button