Свят

Бухара – древната перла на Узбекистан

Туристите, които идват в града, сякаш попадат в приказка от "1001 нощ"

Узбекистан преживява истински туристически бум. На това място в света можете да видите древни градове, ориенталски пазари, вкусни блюда и всякакви езкотични удоволствия. Разбира се, всяко пътешествие там започва от древната перла на Узбекистан – град Бухара. Вероятно той не е най-старият град в тази страна, но неговата хилядолетна възраст е доказателство за древния му чар и достолепие.

Бухара е познат още и като „Звездата на ислямския свят“ и „светият град на Средна Азия“. Издигнат е преди около 2500 години сред шафрановите пясъци на пустинята Казълкум, узбекистанският град се е намирал по Пътя на коприната. Днес той е сред най-добре запазените ислямски градове в Централна Азия от 10-и до 17-и век.

В миналото древният персийски град е основен религиозен културен и интелектуален център на цяла Централна Азия. Става убежище на стотици ученици, поети и религиозни светила като Авицена, големите персийски поети Фирдоуси и Рудаки. Почти напълно разрушен по-късно от ордите на Чингис хан, той дълго остава в сянката на Тимуровата столица Самарканд. Второто си възраждане преживява, когато узбекските племена мигрират от север до тези земи и го превръщат отново в столица, този път на Бухарския хаганат.

Тогава в града освен множеството специализирани пазари се изграждат над 100 медресета, повече от 300 джамии и десетки керван сараи.

Мардин – кехлибарената долина на Месопотамия

Днес Бухара е океан от джамии минарета, занаятчийски изделия и интригуващи мозайки, тюркоазени куполи и красиви площади. С изключение на няколко важни останки отпреди монголските нашествия на Чингис хан през 1220г. и Тимур през 1370г., старият град свидетелства за архитектурата от периода на династията Шейбани.

Туристите, които идват в Бухара, сякаш попадат в приказка от „1001 нощ“. Атмосферата в стария град е завладяваща. В лабиринта от живописни улички там човек губи представа за времето. Животът тече бавно и спокойно, както е било преди столетия. Назад във времето връщат старите постройки и къщите с каменни фундаменти и кирпичено-дървени стени, измазани с глина, които са с типични плоски покриви и високи дувари.

Живописните пазари са изпълнени с всякакви чудновати стоки, а впечатляващите джамии, мендресета и керван-сараи са безброй. Можете да поседнете в някое кафене и да наблюдавате как възрастни мъже играят подобната на табла игра шешбешна или да си купите интересни сувенири от занаятчиите, ръчно тъкани килими и какво ли още не.

Само допреди век в древния град действащите джамии наброявали 364. Освен тях, имало и две синагоги. Самата централна част на Бухара е осеяна и с медресета, минарета и мавзолеи, което я превръща в своеобразен историко-религиозен център. Най-удивителното е,ч е всички храмове и религиозни институции са разположени в близост едни до други.

Катар: Какво да видим в перлата на Близкия изток

Минарето на джамията Калян е един от емблематичните архитектурни шедьоври и сес чита за символ на града. Възрастта на Калян е почти 900 години, а височината на минарето достига 46 метра. Преди точно 100 години по време на щурм на войската на руския военоначалник Михаил Фрунзе, артирелийският огън унищожил куфическия надпис на джамията. На по-късен етап последвала реставрация със специални орнаменти, които могат да се видят и днес.

Минарето Калян е част от Пои Калян – уникален архитектурен ансамбъл от прилежащи здания и дворове, включващ 288 купола, 208 колони и с общ капацитет от 12 000 вярващи. Древните и красиви прозорци на стените на старинните постройки на Пои Калян са един съвършен завършек на архитектурния шедьовър Калян.

След като се насладите на Пои Калян, не забравяйте да се гмурнете в атмосферата на стария град. Бухара е цял лабиринт от органично преливащи един в друг квартали. Един от традиционните пазари е намиращият се до площад „Токи Разгарон“. Всъщност целият център на Бухара представлява един безкраен пазар, където могат да се закупят сувенири, занаятчийски произведения, ръчно изработени килими и какво ли още не. Едва ли туристите ще се измъкнат с празни ръце, но да не забравят, че трябва да се демонстрира уважение към търговците.

Едно от най-интересните места в Бухара е еврейският квартал. В него живеят около 26 хиляди души, а еврейската диаспора достига почти 500 души, посещаващи своя синагога, училище автентични ресторанти.

Имперските градове на екзотичното кралство Мароко

Между еврейския квартал и пешеходната част на стария град се простира „Лаби Хауз“ – един от централните площади на града. Когато над града падне прохладна лятна вечер, това е идеалното време за разходка и отдих. Тук, покрай езерцето Диван Беги има много уютни кафенета, а в двора на съседното медресе Нодира Диван-беги сред неповторима акустика се организират вечерни музикални и танцови представления.

Някога медресето било замислено като странноприемница за пътешествениците. Когато могъщият вези Имамкули посетил новопостроеното здание, останал възхитен и поискал от да се превърне в религиозно училище. Но тъй като липсвала учебна зала, странноприемницата никога не е функционирала като медресе.

Но това не е всичко – измежду колоните с изящни резби, стихове и орнаменти ще се натъкнете на причудливи образи на китайски дракони и Симург – кралят на птиците. Как са се озовали тук? През древния град Бухара е преминавал Великият път на коприната, докато тук освен религиозни науки, са процъфтявали науките като математика, астрономия и арабски език.

И говорейки за величие и постижения, има още едно място, което не трябва да се пропуска – дворецът и съкровищницата Арк. Велики владетели и пълководци не са оставали безразлични към най-голямата крепост на Бухара. Този паметник на културата, пострадал от нашествията на враговете през изминалите векове, поразява със своите мощ и мащаби.

Според историческите източници в крепостта Арк се съхранявали ценни документи в уникална библиотека, която за съжаление не успяла да оцелее до наши дни.

Но каквото и да се е случило със съкровищата на Бухара, духът на времето все още е жив там между стените от глина и кирпич. И още безброй приказки за великите везири и преминаващите кервани очакват да бъдат разказани на идните поколения.

Автор: Марина Стоева, в. „Галерия“

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Прегледай също
Close
Back to top button