Свят

Катар: Какво да видим в перлата на Близкия изток

Мястото, което е притегателна сила за цял свят, стремително се променя с всяка минута

Само до преди по-малко от три десетилетия столицата на Катар е точно копие на Дивия Запад. Днес пустинният пейзаж в Доха е заменен с величествени небостъргачи, които никнат като гъби. Домът на телевизията „Ал Джазира“ може да се похвали с луксозни хотели, СПА селища на световно ниво, супер молове от ранга на Лас Вегас, културни събития и изкуствени острови, които са на път да засенчат конкурентите им от Дубай. Има си дори собствени филхармония, събрала професионалисти от цял свят.

Някога, за да изхранят семействата си, мъжете се гмуркали дълбоко в морските дълбини за бисери. Страната не била туристическа дестинация и едва ли е имало желаещи да я посетят, имайки предвид, че се намира в сърцето на пустинята, а жестоките жеги през лятото могат да пречупят и най-издръжливия сървайвър.

Днес нещата стоят по коренно различен начин. Всичко се променя, благодарение на откритите през 1939 година нефт и газ. Това изстрелва Катар на първо място в класацията на най-богатите държави, на второ след Русия по продажба на газ и на трето по залежи след Русия и Иран. Управляващата фамилия Ал Тани е гарантирала работа за всички, образованието и здравеопазването са безплатни, няма данък върху доходите, а за обществени услуги не се плаща.

катар
Снимка: Pixabay

За съществуванетон а Катар туристите разбират, когато през 1989 година правителството взима решение да отвори границите си за чужденци. Развитието на нефтодобива привлича голям брой работници от Иран, Пакистан и Индия, а също и от съседните арабски страни. Това е причината в момента местните да са малцинство в собствената си държава.

Само един от петима е катарец, тъй като дори родените там деца на чужденци взимат гражданството на родителите си. Така страната се грижи благата да отиват единствено за местните, на които им е забранено да се женят за чуждоземци.

Имперските градове на екзотичното кралство Мароко

Петролът действа като притегателна сила за външния свят. Държавата не спира да се развива, но си е поставила високи цели, една от които беше Световното първенство по футбол през 2022г. За събитието беше построен цял нов град със стадиони, жилища, барове и дискотеки, където свободно се продава алкохол. Беше намерено  и решение и за убийствените жеги. Катар направи изкуствени обаци над стадионите, които струват 350 000 евро единият. Те бяха изградени от ултралеки въглеродни влакна и чрез четири слънчеви мотора бяха задържани във въздуха.

Любителите на силните и необикновени усещания определено ще оценят Катар по достойнство. Черешката на тортата за пристрастените към адреналина е сафари в пустияната с джип. Препоръчително е да се наеме опитен водач, който да ви покаже тънкостите на шофьорлъка, порейки дюните с бясна скорост.

катар
Снимка: Pixabay

Кхор Ал Идейд е мястото, където пясъчните насипи са най-екстремни. Високи са по 50 метра, а изкачването и спускането по тези почти отвесни пясъчни стени със сигурност ще вземе акъла и на най-смелия. Ако това ви идва в повече, винаги може да се качите на бъги и да изпробвате собствените си възможности на пясъка. Или да пояздите камила.

Гьобекли тепе – тук е заченато човечеството

Не забравяйте да нощувате в някое от многобройните бедуински селища, за да усетите пустинята с пълна сила. Това може да стане край Затвореното море във вътрешността на страната.

Катар е чудесна дестинация за любителите на кайт сърфа. Едно от тачените места е плажът „Фуайрит“. Той е предпочитан и за слънчеви бани, защото е далеч от града и няма такса. Само по хотелите обаче може да намерите чадъри и шезлонги, но входът е стотина лева. Затова авантюристите се отправят към безлюдните плажове, където през деня си правят барбекю, а след това нощуват на палатки.

Гледайте на живо надбягване с камили, управлявани о роботизирани жокеи. Те не само държат поводите на животното, но го бият с камшик и му подвикват, управлявани от собствениците. На състезанията не е разрешено да залагат пари, тъй като хазартът е незаконен в Катар, но гледката си заслужава да отделите време.

Не пропускайте разходка с типична арабска лодка по Персийския залив. Можете да я наемете от крайбрежния булевард „Корниш“, от който се разкрива чудесна гледка към величествените небостъргачи на Доха.

Пещерата Фингал в Шотландия вдъхновява Менделсон

На любителите на историята, Катар определено има какво да предложи. Археолози са открили доказателства, че полуостровът е бил населен още от каменната ера. Тази стратегическа област била владяна през вековете от британци, османци и португалци, както и дълго време от арабските номадски племена. Независимостта си Катар провъзгласява през 1971 година и, за разлика от повечето емирства в района, отказва да стане част от Обединените арабски емирства или Саудитска Арабия.

Музеят на ислямското изкуство, който е построен на изкуствен остров, излага безценни находки от Близкия изток от 7-и до 19 век. Колекциите му се попълват от аукционите на „Сотбис“ и „Кристи“, където се пазарува с парите на шейха. Построен е като постмодернистична крепост с минималистични прозорци и заобиколен от ров, пълен с вода.

Друга перла в короната е Националният музей, който ще ви запознае с миналото на Катар. В него има археологически реликви, изложба на военни предмети, принадлежащи на управляващата фамилия, и реконструкция на традиционна бедуинска палатка. Настоящата сграда е отворена на 28 март 2019г., заменяйки предишната, открита през 1975 година. Тя е проектирана от архитекта Жан Нувел, който е вдъхновен о пустинния розов кристал, който може да се намери в Катар.

Тайланд – страната на усмивките и контрастите

Ал Зубар пък е най-известната крепост в Катар. Смята се, че именно от това название произлиза и името на страната. Около нея има град от 17-и век. Някога селището просперирало от търговията с риба и перли, а много от жителите му били пришълци от Ирак и Персия. Районът на Джабал Ал Джасасия пък внася нотка на мистериозност с неразгаданите си скални рисунки и редки каменни резби.

Освен „Корниш“, любимо място за разходки е културното селище „Катара“. Проектът е инициаран от съпругата на шейха – Моса. „Катара“ е родена след дълго умуване каква да бъде визията и как да направи от страната средище на изкуството в Близкия изток. Внушителната конструкция покрай Персийския залив е не само напълно озеленена и построена в типичен арабски стил, но помещава в себе си и римски театър. Това е мястото, където може да поглезите небцето си с автентична местна кухня. Задължително се отбийте през рибния ресторант, който има с какво да ви изненада.

Ако влезете в Сук Уакиф, както наричат закрития базар, ще се върнете в миналото. Потопете се в лабиринта от тесни улички, пълни с магазинчета, преливащи от стоки – от подправки до обувки и традиционни арабски стоки. Тук е и пазарът за соколи, където се продават птици. Цената им стига 12 хиляди лева, че и повече.

Скок в бъдещето пък ще е вечеря във въртящия се на 360 градуса ресторант в Кулата The Torch. Модернистичната сграда е символ на 15-е Арабски игри през 2006-а година. Трансформирана е в хотел с басейн на 28-ия етаж и е най-високата забележителност в столицата.

Не пропускайте от птиче око на 300 метра височина, докато отпивате шампанско, а ресторантът се върти, показвайки ви светлините на арабската пустиня.

Източник: Сп. „Дестинации“

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button