Свят

Пещерата Фингал в Шотландия вдъхновява Менделсон

Остров Стафа е осмото природно чудо във Великобритания

Няма друго място на света, в което можете да чуете прибоя като истинска симфония, като пещерата Фингал на шотландския остров Стафа. Именно затова келтите я наричат Пещерата на мелодиите. Тя вдъхновява Менделсон за неговата увертюра „Хебриди“, написана след посещение там през 1829 година, а по-късно и групата „Пинк Флойд“ – една от неиздадените им песни от 1970 година носи заглавието „Пещерата на Фингал“.

Скалистият остров с площ около 330 кв. метра е най-малкият от архипелага Хебриди. Някога на Стафа живеели 18 души, но поради честите промени на времето, бурните ветрове и неплодородната почва днес той е напълно безлюден.

Островът е класиран на осмо място сред 10-те природни чудеса във Великобритания. Природните сили са създали в това малко парче от сушата цяла система от пещери. Най-удивителната и най-голямата от тях, която островът приютява в тайнствените си недра, е Фингал, разположена в южния му край.

Тя е открита през 1772 година от натуралиста Джоузеф Банкс, който остава възхитен от нея. Сравнява я с катедралата „Свети Петър“ в Рим, като твърди, че тя е по-възхитителна. Неговият доклад привлякъл вниманието на обществото и множество туристи започнали да наемат лодки от малките пристанища на близките острови, за да разгледат Стафа и да се насладят на нейните необичайни гледки. Във времето писатели, поети, художници и певци не спират да възпяват красотата й. Сър Уолтър Скот, Джон Кийтс, Жул Верн, Уилям Уйрдсуйрт и кралица Виктория са се сред най-известните хора, посетили това необикновено красиво място.

Разходка до „Пещерата с дървото”

Тъй като пещерата с масивни колони като на катедрален храм изглежда като творение на свръхестествена сила, я кръщават на епичната поема на шотландския поет и историк Джеймс Макферсън. В келтската митология героят Фингал или Фион Мак Кумхал е известен като „белия непознат“.

Той бил великан с безмерна храброст, който живеел в Ирландия, но се влюбил в жена от остров Стафа. За да може тя да идва спокойно в Ирландия, исполинът забил колоните една след друга, за да създаде пътека през Ирландско море за любимата си. Известна като Великанската пътека, тя се намира на 120 км южно от острова край брега на графство Антрим.

Оскъдната историческа информация за пещерата и до днес допринася за мистериозния й чар, който обаче се дължи най-вече на неповторимата й акустика. Пещерата е пълна с подредени плътно една до друга шестенни базалтови колони с учудващо правилни форми, които стигат до 20 метра.

Колоните, формирани преди около 55-58 милиона година при вулканично изригване, създават ефект на купол, който позволява на звуците да се преобразуват в завладяваща симфония. Маса от изключително дребнозърнеста базалтова лава застинала много бързо в дебел слой, като силите на свиване се разпределили поравно върху кристалната решетка на скалата. Тя постепенно се напукала на почти еднакви по размер шестостенни призми, благодарение на които ехото от морските вълни се чува по различен начин.

Това обяснява пленителната аура на пещерата, която векове наред вдъхновява всеки, попаднал в нея. Мястото наистина има необикновено въздействие заради вдъхновяващата дива сила и изобретателност на природата.

Каква мистика крие пещерата Утробата

Корабчетата пътуват към Стафа от април до септември, но само при спокойно море, тъй като тук времето е доста променливо. Пещерата Фингал, както ид ругите на острова, е пълна с вода, но големият й вход позволява влизането във вътрешността с лодка. Разбира се, можете да я видите отдалеч, но е по-добре да се разходите из нея, за да се насладите на невероятните умения на природата да вае шедьоври и да чуете удивителната музика на прибоя. За по-предвазливите има възможност за разходка по пътека над морското равнище, образувана от базалтовите колони, пише „Филтър“.

Освен това може да видите делфини, които обитават водите край острова. Те сякаш са венчните пазители на това мистично място. Има и по-малки ивичести китове, както и делфини гринди. Невероятно е и разнообразието от морски птици, включително кайри, които гнездят на най-малкия остров от Хебридския архипелаг.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button