Вкусове

Каква е тайната на перфектния виенски шницел

Wiener schnitzel на немски означава „виенски котлет“ и е едно от най-традиционните и представителни ястия на Австрия. Дефиницията му е яростно защитена от австрийското законодателство. Той задължително трябва да е от телешко месо, в противен случай технически не може да се нарече виенски шницел.

Как всъщност се прави? Тънко начуканото телешко се потапя в галета и се пържи дълбоко, традиционно в свинска мас или масло. Въпреки че е пържено, то трябва да е леко, нежно и деликатно ястие. Няколко стъпки са от ключово значение за този резултат: старателното разбиване на яйцата, тънкото начукване на месото, пърженето му в достатъчно олио и на гореща температура и лекото му покриване с галета.

Тайната на унгарската козуначена торта, която превзе коледните базари (Kürtőskalács)

Виенският шницел почти винаги се сервира с резенче лимон. Обичайните гарнитури към него включват салата от краставици, картофена салата или пържени картофи.

Необходими продукти:

4 ( 5-унции) телешки котлети
1/4 чаша универсално (или брашно от кафяв ориз )
1/2 чаена лъжичка сол
2 големи яйца, добре разбити
1/2 чаша галета
Олио или мас за пържене
4 резена лимон за гарнитура

Начин на приготвяне

Докато начуквате месото, поставете котлетите между листове найлоново фолио за по-лесно почистване. Използвайте тежък тиган с равна повърхност, за да разбиете, ако нямате чук за месо.

Начукайте месото равномерно до дебелина 1/4 инча за най-добри резултати.

За да панирате шницелите, сложете 3 плитки съда: Смесете брашното и солта в първия съд, разбитите яйца във втория съд и галетата в третия съд.

Къде да опитаме най-добрата баклава в Истанбул?

В голям тиган загрейте поне 1/4-инча масло до 180 градуса. Това отнема около 8 минути.

Като работите един по един, потопете котлетите първо в брашно, докато повърхността изсъхне напълно.

Потопете в яйце за покриване, оставете излишното да се отцеди за няколко секунди.

След това оваляйте бързо в галетата, докато се покрие. Не натискайте галетата в месото, тъй като това ще го овлажни и няма да направи хрупкаво покритие. Кората не трябва да полепва напълно, а да образува рехава черупка около шницела.

Веднага сложете месото в тигана със сгорещеното олио. Не претъпквайте тигана. Гответе шницела на партиди, ако е необходимо. Просто се уверете, че сте оставили достатъчно време между партидите, за да позволите на маслото да се върне до 180 градуса.

Запържете шницела за 2-3 минути от едната страна, до златисто кафяво. Уверете се, че панираното месо “плува” в мазнина. Противно на инстинкта, панировката ще поеме по-малко масло, отколкото ако месото е залепнало за тигана. Освен това топингът от галета има шанс да се надуе малко и почистването ви е по-лесно.

Обърнете ги веднъж и запържете още 2 до 3 минути или докато двете страни станат златистокафяви и месото регистрира вътрешна температура от 60 градуса. Извадете от тигана и оставете маслото да се отцеди.

Сервирайте по традиционен начин с резени лимон, както и картофена салата, салата от краставици или пържени картофи.

Съвети

Както при много прости рецепти, качеството на съставките е това, което ще направи или развали вашия шницел. Купете месо и съставки с най-добро качество.

Дори ако можете да купите или нарежете много тънък котлет, важно е да начукате месото си преди паниране. Освен че прави месото по-тънко, начукването на месото също го прави и по-крехко.

Избягвайте старо масло или не толкова перфектно месо и гледайте внимателно вашия шницел, за да избегнете изгаряне.

Тайната на автентичния унгарски гулаш (Gulyás)

Докато виенският шницел е ястие, което е най-добре да се яде веднага след готвене, много хора обичат да превръщат остатъците от котлети в сандвич. След като се охлади до стайна температура, охладете шницела в херметически затворен контейнер; претопляйте внимателно и го изяжте в рамките на три дни.

Варианти на рецепти

Някои хора избират да се въздържат от консумация на телешко поради цената му или съображения за хуманно отношение към животните. В тази рецепта могат да се използват както пилешки, така и свински котлети и също трябва да се начукват до тънко.

Тези, които търсят вегетарианска опция, имат няколко налични заместителя, включително TVP (текстуриран растителен протеин), сейтан и тофу.

За алтернатива без глутен използвайте галета и брашно без глутен. Домашните галета се приготвят лесно от безглутенов хляб. В краен случай, царевичното нишесте също ще работи като заместител на брашното. Това ще направи котлета по-хрупкав.

Каква е разликата между шницел и виенски шницел?

Шницелът описва „котлет“ от месо, което е панирано и пържено и се използва за няколко ястия с немски и австрийски произход. Виенски шницел става само с телешко.

Schweineschnitzel използва свинско месо и традиционно се прави със свински пържоли в Германия. Шницел, приготвен с пилешки гърди, се нарича hähnchenschnitzel и също е любим в Израел.

Докато jägerschnitzel (ловджийски котлет) често използва и свинско месо, първоначално е бил направен от еленско или диво прасе. Други видове шницели добавят различни сосове.

Последвайте Faiton.bg във Facebook и Instagram за още идеи и съвети за пътувания.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Прегледай също
Close
Back to top button