Свят

История, култура и идиличен пейзаж: Защо да посетим Литва през 2024г.

Освен красиви, буйни пейзажи, богато културно наследство и отлични транспортни връзки, Литва може да се похвали с разнообразни възможности за настаняване от глемпинг до спа хотели. Пътуващите могат да изпитат културните особености като музеи, посветени на дяволите, баскетбола, котките и часовниците.

През 2024 г. балтийската страна се стреми да покаже на света какво може да предложи, като полага усилия да установи по-добри връзки с Европа, да подчертае своите холистични изживявания на открито и да покаже богатата си история.

Връзките на Литва са добри, но продължават да се подобрят

Литва вече е добре свързана дестинация в Европа, с редовни полети до повечето международни места, изпълнявани от нейните три основни летища във Вилнюс, Каунас и Паланга.

Според Олга Гончарова, директор на Националната агенция за развитие на туризма, пътуването до Литва е на път да стане още по-добро.

„В момента търсим нови, по-добри маршрути. Например в Германия разглеждаме маршрут от Хамбург до Вилнюс“, обяснява тя. „Има също планове за свързване с Израел, така че евентуално връзка от Тел Авив до Вилнюс или Каунас.“

Само миналата година Austrian Airlines стартира нов въздушен маршрут между Виена и Вилнюс. Гончарова също така планира да работи с Lithuanian Airports – компания, която управлява дейностите на трите основни летища в страната – за да обсъди как да направи дестинацията дори „видима и по-добре свързана с Европа“.

Работи се и за подобряване на железопътните връзки.

Антверпен – градът на диамантите

Проектът Rail Baltica е предназначен да свърже Литва, Латвия и Естония с Варшава и останалата част от Европа. През последните няколко години бяха открити железопътни маршрути между столицата на страната и Рига в Латвия и Варшава в Полша.

След като бъде завършена, Rail Baltica ще свързва Талин, Каунас и други балтийски градове с техните полски съседи. Гончарова се надява проектът да бъде завършен до 2029 г.

Мекият климат прави Литва чудесна алтернативна лятна дестинация

С много пътници, които сега избягват традиционни летни горещи точки като Средиземноморието, Литва предлага освежаваща, целогодишна алтернатива.

През летните месеци температурите обикновено се движат около средата на 20 градуса по Целзий, което го прави идеалното време за изследване на изобилието от буйни гори, езера и разнообразна флора и фауна в страната, пише „Евронюз Травъл“.

Пет национални парка предлагат чудесни възможности за приключенски пътешественици и ентусиасти на открито, с пешеходен туризъм, планинско и електронно колоездене, както и кайт сърф и каране на кану, често срещани в цялата страна.Вилнюс литва

Акцентите включват Национален парк Zemaitija, който съчетава влажни зони и гори със спокойни езера и уникално културно наследство: регионът е един от последните, преминал от езичеството към християнството.

На крайбрежието на Литва от страната на Балтийско море, емблематичната Куршска коса – огромна пясъчна дюна – се простира надолу по бреговата линия. Нида е един от основните градове на шипа и е чудесна отправна точка за посетители. Цветни рибарски къщи, разнообразие от музеи и крайбрежна алея по Куршската лагуна осигуряват чудесно въведение в района.

Мекото лятно време е идеалното време за каране на каяк по някое от над 6000-те езера в Литва или може би да се отправите към небето, за да се насладите на пейзажите му с балон с горещ въздух. Като алтернатива, посетителите могат да получат повече практически на места като Клайпеда, стар пристанищен град. Тук местните рибари отвеждат посетителите в Балтийско море и ги учат как да ловят местни ястия като морска пъстърва, сьомга и треска.

В Брюксел ресторантите са по-популярни и от нощния живот

Есента дава медни, златни и изгорени портокалови дървесни линии в панорама, достатъчно красива, за да съперничи на Върмонт, докато зимата носи кънки на лед по замръзналите езера, ски и празненства.

Коледните пазари се появяват в цялата страна и на посетителите се дава възможност да научат за традициите на Литва от местните – като 12-те ястия, приготвяни в цялата страна на Бъдни вечер. Ястията са съставени предимно от риба и зеленчуци, както и традиционни сладкиши като kūčiukai (сладки, сферични сладкиши, направени от квасно тесто и маково семе).

Пясъчната дюна на Куршската коса се простира надолу по крайбрежието на Литва.

Историческите места на Литва са наистина живописни

Винаги е добър знак, когато част от столицата на дадена страна е включена в списъка на ЮНЕСКО за наследство и такъв е случаят във Вилнюс, столицата на Литва.

Старият град на Вилнюс е един от най-големите оцелели средновековни стари градове в Северна Европа и предлага впечатляващ набор от различни архитектурни стилове. С всички калдъръмени пътеки, фасади в пясъчен цвят и покрити с теракота покриви, скитането по улиците тук е обучение в бароков, ренесансов и неокласически стил.

Литва също е дом на четири други обекта на ЮНЕСКО. Единият, археологическият обект Kernavė, съдържа доказателства за човешки селища, датиращи от преди повече от 10 хилядолетия. Посетителите могат да се скитат между руините на стари крепости, селища и гробища.

Други акценти на ЮНЕСКО включват Куршската коса, архитектурно значим район в центъра на Каунас и части от геодезическата дъга на Струве. Последният е колекция от триангулации, достигащи от Норвегия до Черно море и помогнали да се определи първият точен сегмент от един от меридианите на планетата. Дъгата минава през 10 държави и е дълга над 2820 км.

Замъкът Тракай, който не е включен в списъка на ЮНЕСКО, но не е за изпускане, е перфектният замък Тракай. Само на 29 км от Вилнюс, този зашеметяващ замък датира от 15-ти век (въпреки че е бил възстановен през 50-те години на миналия век) и неговата островна позиция в средата на езерото Галве съперничи дори на живописния замък Блед.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button