Свят

Антверпен – градът на диамантите

В белгийския град може да видим шедьоврите на фламандските майстори

Градът на диамантите, така наричат Антверпен. А както, знаем най-добрите приятели на жените са скъпоценните камъни. Шегата на страна, но в този белгийски град една от най-посещаваните забележителности е Музеят на диаманта. Скъпоценния камък се обработва в над 250 ателиета в града по старинна технология, която се пази в тайна. Там могат да се видят диамантени бижута, изработени от най-добрите световни майстори.

Твърди се, че всяка година в града се извършва търговия за около 45 млрд. евро. Така нареченият „диамантен квартал“ се намира съвсем близо до ЖП гарата, чиято сграда е една от най-внушителните в града. Влизайки в нея имаш чувството, че попадаш модерна катедрала.

Милионите туристи идват тук целогодишно, привлечени от великолепната архитектура и шедьоврите на Рубенс. Освен това втория град в Белгия предлага разнообразни интригуващи фестивали, съпътствани от модни изложби, панаири на диаманти и изкуство. Разнообразието е огромно от джаз до техно, от театър до цирк, забавленията нямат край. Фламанците се славят и като забележителни кулинари и тук още преди векове са се предлагали екзотични гозби и напитки. Сред специалитетите в града са прясно уловени миди със зелен сос, змиорка с билки и различни морски деликатеси, местните хора твърдят, че пият и най-добрата бира в Белгия, а известно е, че в страната има над 500 различни по вкус и марки пиво.

Както сянката на Фидий над Атина, така и духовното присъствие на Рубенс се чувства в целия Антверпен, за да видят платна от принца на фламандските живописци, в белгийския град се стичат туристи от цял свят. Антверпен с гордост показва наследството на прочутия художник в музей, замъци и църкви.

В Брюксел ресторантите са по-популярни и от нощния живот

Блестящият град на река Шелда е един от най-старите в Западна Европа и има бурна история. Легенда от 15 век, че някъде в зората на Християнската ера един великан – Друлон Антигон, владеел тези фландарски земи. Той искал такса от всеки пътник, който искал да премине реката, тези които отказвали да си платят, губели ръката, която великанът отрязвал и хвърлял в реката. Храбрият римски войн Силвиус Браво съсякъл злият Антигон като първо му отрязал ръцете и ги хвърлил в реката. Освободеният от злодеят народ нарекъл мястото Антверпен, което означавало „хвърляне на ръка“. От тогава се почита паметта на победителя Браво.

Именно благодарение на тази голяма река Шелда (Схелде), на която някога е било построено търговско пристанище възникнал и този великолепен град. По вълните и пътували големи кораби, натоварени със стоки. Ширината на реката в района на Антверпен е 450 м, а средната дълбочина е 10-15 метра. Във водите му живеят около 70 вида риби.

Последните разкопки показват, че изграждането на първото селище на брега на Шелда датира от гао Римската епоха – 2-3 век. През вековете много монарси се стремят да присъединят Антверпен към владенията си. След 1830 година с революцията, донесла независимостта на Белгия. градът става един от най-известните в Европа.

Заслужено е наречен Манхатън на своето време. Населението достига рекордните за Средновековието 100 хил. души. През 1532 година именно в Антверпен е създадена Първата стокова борса. По неин образец по-късно са направени тържищата в Лондон и Амстердам. Възходът на града продължава в края на 19 век, тогава той става важен икономически център с едно от най-големите пристанища.

В най-голямата белгийска катедрала Нотр-Дам могат да се видят три от най-известните творби на Рубенс – „Издигането на кръста“, „Свалянето от кръста“, „Възнесение“. Присъствието на гения се чувства най-осезателно в къщата музей на едни от най-чувствените художници – елегантен патриархален дом, построен през 1610 година по негова идея. Домът му сега е храм на изкуството. Просторното жилище е в стил Фламандски ренесанс, а голямото ателие е в италиански барок. От него се излиза през изящна порта в градината.

Амстердам – град на свободата, Ван Гог и греха

До статива може да се види прозорче, през което Рубенс гледал кой влиза и излиза от дома му. Защото известно било, че той много бил много ревнив към красивата си съпруга Елен Фурман.

Доста картини на художника пази и Кралския музей на изящните изкуства. Там има на над 1000 произведения на едни от най-известните фламандски живописци, както и на чуждестранни майстори.

Сред 50-ината музей в Антверпен непременно трябва да се посети прочутия „Плантен-Моретюс“. Това е стара къща на известен печатар приятел на Рубенс, който е прочут в своята област. В просторните зали може да се види топилнята за печатарски букви, стаята на коректорите, както и богата колекция от стари първопечатни книги, ръкописи, печатарски форми, а също стилни мебели и картини, между които 18 от известните платна на Рубенс.

Очарователен е старият Голям площад заобиколен от готически сгради на едновремешните търговски гилдии. На близо е катедралата с висока кула – емблема на града, прочута с богата украса на олтарите. Центърът с тесни улички и вековни къщи е запазил непокътнат духът на Средновековито. Интересно е да се разгледат и многобройните църкви от онова далечно минало като „Сен Андре“, „Сен Шарл Бороме“ или „Сен Жак“, където почива Рубенс.

В Антверпен съществува закон с който е забранено да се поставят паметници на политически деятели. Изключение прави само паметника на Руския император – Петър I. Бронзовата фигура е поставена през 1998 година точно срещу абатството свети Св. Михаил. Петър Велики пристига там като обикновен матрос, но за негова изненада е бил посрещнат от най-знатните хора там. Оказва се, че неговата свита и слугите му не са могли да опазят тайната и той е трябвало да се срещне с богатите антверпенци. Специално за неговия паметник, белгийците донасят от музея камбаните, с които той е бил посрещнат през 1719 година.

Наред със старинните сгради, Антверпен смайва и с ултрамодерна архитектура. В града има над 2500 ресторантчета, кафенета, за население от половин милион жители. Заведенията са пълни с туристи и местни хора. Любителите на статистиката изчислили, че всяка вечер поне 1/3 от населението излиза да се весели.

Източник: „Галерия“

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button