Свят

Мадагаскар – баобаби, сапфири и лемури

Мадагаскар е място, на което човек може да загуби ума. От красота, разбира се. За този остров казват, че ако търсиш някъде рая на земята, точно тук може да го откреш. А ако наистина имаш шанс да го посетиш, никога не можеш да го забравиш. Туристите пътуват тук с отворени уста. От изумлението наречено природа.

Синьото и зеленото са толкова наситени, че няма да е изненада, ако очите ти буквално спрат за малко да възприемат тези изумителни гледки, за да си починат, след което отново жадни ще ги пожелаят.

Райският остров се къпе в топлите води на Индийския кеан.  Преди сто милиона години Мозамбикският проток го е откъснал от Африка, оставяйки на човечеството уникален природен дар. Пейзажите се променят като картини от калейдоскоп: от диви гори на север до червени пустинни земи на юг.

Тук плоските корони на баобабите все едно подпират небето – това са вековни дървета, колкото височината на десететажна сграда, а острите като тръни зъбери на каменната гора на уникалния резерват „Цинги де Бемараха“ направо смразяват кръвта. В мътна речна вода се измиват сапфири, изумруди и топази. По върховете на тропическите гори се крие белоопашатата мангуста, а в гъсталака на джунглата са пръстеновидните и раирани лемури, далечни роднини на маймуните.

Розов скарабей сбъдва желания в Карнак

Това със сигурност е достатъчно, за да накара човек да обърне взор към този остров – четвъртия по големина в света, с интересна продълговата форма и ширина от 400 до 600км.

мадагаскар
Снимка: Pixabay

Освен това тоталният анимационен хит отпреди няколко години „Мадагаскар“ няма как да не е запленил всички, които са го гледали. В един момент човек дори може да си помисли, че се намира сред героите на този филм.

Макар да е само на 400 км от бреговете на Африка, той все още е слабо посещаван и е наистина един друг свят. Местните жители в по-голямата си част са по произход не от съседния континент, а от индонезийските острови, отстоящи на цели 5000 км на изток. Как точно е станало това, днес не знаем, но изглежда преди около 2000 година мигриращи групи от Индонезия са пристигнали в Мадагаскар.

Столицата звучи много сочно – Антананариво. Самото й име зарежда с енергия. Разходката по нейните тесни улички е истинско приключение, където колониалните имения ограждат паянтови бараки, навсякъде виси съхнещо цветно пране и на всеки ъгъл се пържат мофо понички.

А преди да усетите, ще се озовете на традиционен пазар с плетени кошници, торби с подправки и усмихнати търговци. Над градския мравуняк Антананариво се издига кралският дворец Рува, където от векове са живели владетелите на Мадагаскар. Всичко най-интересно е отвън: в задния двор е скрит параклис, а от хълма на двореца се откриват умопомрачителни гледки към целия град.

Салар де Уюни – едно от най-вълшебните кътчета на планетата

Отгоре Антананариво изглежда като цветно одеяло от зелени хълмове. Слезте през лабиринта от улици до двореца на министър-председателя Андафиаваратра и се разходете по широкия булевард на Независимостта чак до френската гара.

Тук отдавна няма каси, но на ъгъла има очарователно кафене, където свирят джаз през уикендите.

В западната част на Мадагаскар се намира резервата „Цинги де Бемараха“ – представлява чудна каменна „гора“ от варовикови кули. Образуванията се издигат на различна височина, като някои от тях достигат до 50 метра. Между тях има живописни каньони и ждрела.

Още през 1927 година районът е обявен за резерват, а през 1990 година е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно природно наследство. Тези каменни феномени са се образували в следствие на ерозията на дъждовните води. Районът е непроходим, тъй като кулите са разположени много близо една до друга. Тук могат да се открият и множество минерални извори.

Кипър – Какво да видим в родината на Афродита

Първите впечатления при вида на тези остри игловидни скали варират от истинска наслада до „О, мамо, върни ме веднага!“. Тук наистина можеш да изпробваш късмета си и подметките на маратонките си. Не напразно „цинг“ се превежда като „на пръсти“: трябва внимателно да си проправяте път през каменните шипове. Първо ще се лутате през тъмен лабиринт и ще се провирате между високите скали през любопитни лемури. И накрая ще стигнете до висящ мост, който виси над бездната, като във филмите на Индиана Джоунс. На такива места е важно да имате добър фотоапарат и водач с набито око, който да забележи хамелеон от километър.

Щом сте на острова непременно напълнете една кутийка със скъпоценни камъни. Преди 20-30 години никой не е подозирал, че село Илакака в южната част на Мадагаскар ще се превърне в едно от най-големите находища на сапфир в света. Оттогава потокът от черни копачи на това място не е спирал, а знаците на магазините за бижута заслепяват очите ви Разпръснатите камъни във всички нюанси на синьо, лилаво и розово са наистина очарователни. Просто не се опитвайте да пестите пари и да купувате скъпоценни камъни евтино от пазара или от миньори, защото на летището може да ви поискат сертификат, който се издава само в официален магазин. Освен това на черния пазар рискувате да закупите стъкло вместо скъпоценен камък.

Едно от най-големите чудеса на природата е т.н. „Алея на баобабите“. Тази гледка е направо нереална. И това не е сън: гигантските дървета, поддържащи небето със закачени корони, наистина съществуват. Те растат на запад и юг от Маддагаскар – по-специално близо до град Морондава. Вместо липи и кестени, покрай прашния път, се издигат 30-метрови баобаби Грандидиер на близо хиляда години. Разходете се из сутрешната мъгла или карайте ATV по залез сред тези широки гиганти.

В Матера разстоянията се мерят в стъпала

На север от алеята на Морондава няколко влюбени баобаба се крият от любопитни очи – те растат в прегръдка от стотици години. Водата в Мадагаскар винаги е като топло прясно мляко. Начело на списъка „къде да плувате“ е остров Нуси Бе с неговите перфектни като картичка плажове и луксозни хотели. Малкият остров Царабанджина пък е рай за съвременния отшелник: гледайки пустите плажове и нежните вълни от всички нюанси на синьо и зелено, със сигурност ще ви остави без дъх. За да се слеете най-накрая с природата, отидете до островчето Нуси Комба. Там няма пътища или електричество, но можете да изживеете невероятни изгреви и залези на лодка насред океана.

Атракцията, която не е за изпускане, са китовете. Всяко лято стотици гърбати китове напускат ледените води на Антарктида и излизат край бреговете на мадагарскарския остров НусиБораха (старото му име е Ил Сент-Мари). Не пропускайте да гледате брачните игри на 30-тонните колоси от катер. Подгответе камерата си, защото на всеки десет триметрови фонтана те правят по няколко грациозни салта. Мадагаскар е рай за гмуркачите – условията, които предоставят водите на Индийския океан за дайвинг, са сред най-добрите на планетата.

Марина Стоева, „Галерия“

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button