Свят

Карахунч – гласът на боговете звучи в арменския Стоунхендж

Мистерията на "говорещите камъни" все още не е разгадана

Вероятно няма човек,к ойто дан е е чувал за Стоунхендж във Великобритания, но малцина знаят, че в Армения съществува подобна на него мегалитна структура, която според някои учени е на 7500 години и е най-древната позната обсерватория в света. Тази забележителност, която привлича пътешествениците, се нарича Зорац Карер и от години е препъникамък за археолозите, които се опитват да разгадаят тайните й.

Съществуват множество теории за загадъчното място, оградено от планински вериги, на което са издигнати лабиринти от камъни като мстожери на древни познания. Смята се, че каменните блокове са използвани от древните астрономи. Според други теории каменните плочи са надгробни, а мястото е древно селище с некропол.

Тайнственият комплекс се намира на 1700 метра по планинския склон близо до град Сисиан, провинция Сюник, в Армения, и е разположен върху 7 хектара, еквивалентни по размер на 13 футболни игрища. Арменското наименование на мегалита – Карахунч, произлиза от думата „кар“ – камък, и „хунч“ – звук, което се интерпретира като „говорещи/пеещи камъни“.

И наистина, във ветровитите дни, когато 233-те камъка с отвори с диаметър от 5-7 см в тях са пронизвани от силния вятър, се чува необикновен хипнотичен звук. Това дава основание на изследователите да твърдят, че благодарение на отверстията в камъните, древните жреци се вслушвали във волята на боговете.  Съществува дори пихотеза, че арменският Стоунхендж е портал към отвъдното.

Армения – гостоприемната кавказка красавица

Според най-смелата теория мястото е космодрум, тъй като откритото плато е космодрум, тъй като откритото плато е подходящо заради скалната възглавница, която служи като естествена подложка за излитане, и удобното местоположение спрямо екватора, което улеснява изстрелването на кораби. В подкрепа служат и открити тук рисунки върху някои от камъните, на които са изобразени създания, напомнящи извънземни, както и летящ диск.

Хитотезата е, че или земляните са срещали извънземни, или изображенията са на представители на древни цивилизации като атланти и хиперборейци, което е възможно в региона на Кавказ. Освен това някои камъни тук имат електромагнитно поле, което е възможно да са придобили от времето на древния космодрум. Местните жители твърдят, че и сега периодично виждат различни видове свещети топки, които летят тук.

Бегликташ – българската загадка край Приморско

Хипотезите са много, но никой не се съмнява, че пеещите камъни са дело на човешката ръка. Трудно е обаче да се разбере дали древните създатели на комплекса са искали да се насладят на музиката, създавана от вятъра, да чуват гласове от отвъдното, или са имали по-практична цел.

В 80 камъка, които достигат до около 3 метра височина и тежат до 10 тона, са пробити отвори под различен ъгъл спрямо земята. Това дава основание на археоастрономите да предполагат, че продълговатите камъни, наричани менхири, са били използвани за астраномическо наблюдение в древните времена. В подкрепа на тази хипотеза те поясняват, че седем от менхирите са свързанис наблюдения на изгрева, залеза и равноденствието, докато други 14 се асоциират с лунните цикли.

Вече може да летим от София до арменската столица Ереван

Тази идея се основава отчасти на робатата на физика Парис Херуни, който твърди, че древният комплекс датира от около 5500 г. пр.н.е. Той предполага, че някои от камъните са разположени в съответствие с Денеб, една от най-ярките звезди в галактиката ни от съзвездието Лебед, както и с позициите на Слънцето и Луната в определени периоди от годината. Затова през 2004г. обектът е официално обявен от арменския парламент за археоастрономическа обсерватория. Ерозията и въздействието на вятъра обаче правят разгадаването на тайните около мегалитното съоръжение трудна задача. Още повече че някои от издълбаните отвори са направени в сравнително по-късни исторически епохи.

Някои археолози пък са на мнение, че Зорац Карер е просто запазено антично селище с древен некропол от по-скорошно време. Според тях камъните са структурирни останки от градска стена. Някои от дупките в камъните, които често се цитират като доказателство в подкрепа на това, че обектът е бил астрономическа обсерватория, са разположени в долните части на базалтовите скали и по този начин дори не сочат към звездите, твърдят те.

Стоунхендж се оказа ехо камера

Възможно е камъните да са надгробни плочи на военни лидери, откъдето да идва и наименованието Зорац Карер, което означава „каменна армия“. Мястото е известно и под тюрското название Гошун Даш – камъни воини. Наистина изправените камъни напомнят на армия, но според древна легенда истинските воини почиват под тях. Някои от камъните са кромлехи, т.е. образуват кръг.

В центъра на тези кръгове са открити гробни камери, следи от погребения, както и оръжия, бижута, домакински съдове и т.н., което озачава, че легендата за воините може да е вярна.

Източник: Филтър

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button