С дъх на вино

По Черноморието се прави вино от 5000 години

Пристанищата били с ключова роля за търговията с божествената напитка

Още преди 5000 години по Черноморието ни започва да се прави вино. На територията на днешните български земи това производство е широко застъпено, но на морския бряг виреели повече сортове.

Това разнообразие било ключово за търговията с вино, която и по онова време разчитала не само на вътрешния, но и на външния пазар.

Началото на лозарството и винарството се поставя от траките, които са считани за едни от най-добрите винарни през Античността.

Какво вино да подаряваме

Първите лози са пренеси от тях от Близкия и Средния изток на територията на днешна Южна България.

Първоначално вино се е произвеждало по поречието на Марица и около морските пристанища, които били ценни заради износа. Затова покрай древните пристанища избуявало винопроизводството. Ето защо не е изненада, че тези региони все още имат едни от най-силните традиции в създаването на божествената напитка.

При идването си на Балканския полуостров славяните и прабългарите продължават силно развитите тракийски традиции. Макар че след налагането на християнството култът към Дионисий отмира, винаги сме имали празници, свързани с виното.

Традицията просто се християнизира и започва почитането на свети Трифон като покровител на лозарите и винарите и свързаните с него обредни практики.

Защо пещерите са добри за отлежаване на вино

Крайморските насаждения били част от икономическата карта на младата българска държава. И когато историците споменават крайморските битки, често включват като детайл винопроизводството. Факт е, че наред с вино пристанищата са били ценни и за други производства, но в Средновековието, да не забравяме, виното е било изключително скъп продукт, пише „Галерия“.

И днес по Българското Черноморие съществуват редица малки и големи изби, в които се предлагат вина както от традиционни наши сортове, така и от някои по-модерни. Уникалният крайбрежен климат ги прави търсени не само у нас, но и в чужбина.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button