Свят

Барселона – приказният град на Гауди

Великият архитект загива нелепо, блъснат от първия трамвай

Когато наближи Коледа, човек се обръща към рромантиката, сърцето му се отваря., усмивките стават по-широки и се появява желанието да се потопиш в приказния свят на мечтите. Едно от местата, които можеш да посетиш, през цялата година, без да се притесняваш за сезона, е испанската перла Барселона.

Точно там попадаш в една от приказките на сънищата си. Наричат го градът на Херакъл и на Гауди.

Историята на столицата на автономната област Каталуния датира още от началото на трети век преди Христа – времето, когато Картаген е контролирал по-голямата част от Испания. По това време едно от двете най-благородни семейства на Картаген е семейство Барка, от което произлиза известният Ханибал.

Според една легенда неговият баща – генерал Хамилкар Барка, основал селище в подножитето на хълма Монтжуик (213м), което местните нарекли Барсино в негова чест. Според друга, той възстановил селището, чийто основи били положени в незапомнени времена от прочутия със силата си Херакъл (в римската митология е наричан Херкулес), почитан като бог.

Милано – градът на модата и на Леонардо

Явно от него жителите на Барселона са наследили упоритостта, с която закитават културната си идентичност. А тя е прославена най-вече от поета, художникчка, „вечното дете“, архитекта Антонио Гауди. Благодарение на него градът се е превърнал не просто в архитектурна забележителност на Испания и музей на открито, а в приказка, въплътена на земята.

Той намира вдъхновението си в живата природа и развива свой собствен, уникален стил, който се вписва ярко в красивия град. ЗА това използва оригинален метод на пространствена геометрия, не обича правите, а кривите линии.

Вярвал е, че кръгът е символ на Бог, а линията е продукт на човека. Произведението на Гауди е триумф на испанския арт нуво, което радва любителите на изкуството и привлича много туристи от цял свят.

Разхождайки се из града и гледайки всички тези красиви сгради, наистина човек се чувства като приказен герой. Каталунецът е велик майстор – архитект и художник, създал шедьоври, които радват хората, а те съвсем основателно го сравняват с Леонардо да Винчи.

Но да се върнем към шедьоврите на маестро Гауди. Едни от най-известните забележителности там са създадени именно от него – каменната къща „Педрера“, „Каза Батийо“, световноизвестната катедрала „Ла Саграда Фамилия“, която той не успява да види завършена.

Прочутата „Батийо“ (Къщата на костите) напомня повече историята на живота на светеца-покровител на Барселона, Свети Георги Победоносец, отколкото човешко жилище. Балконите на къъщата са пълни с черепи. Назъбенят покрив е гръб на дракон с шипове, а на върха има кръст, като символ на победата. Всичко това е украсено с керамична облицовка и цветно стъкло.

Амстердам – градът на свободата, Ван Гог и греха

Гауди нарича своите творения „органични структури“. Човек започва да разбира истинността на това твърдение, след като посети парка „Гюел“.

Произведенията на архитекта допълват естествения пейзаж толкова добре, че все едно не са направени от човешка ръка. Сякаш са се появили тук с някаква магия, превръщайки един от градските паркове в приказна гора. Първоначално проектът предвиждал 60 къщи сред зеленина, но в крайна сметка поради финансови причини са построени само две. Както всички творения на Гауди, те са зашеметяващи със своята необичайност, особено разнообразните мозайки от керамични плочки. В една от тях сега се помещава музеят на самия най-велик каталунец. Той е живял в тази къща през последните 20 години от живота си.

Въпреки това, колкото и светски сгради да е построил Гауди, като всеки испанец, той е верен син на католическата църква. Като дълбоко религиозен човек, той иска да дари изкуството си на Бог и венецът на творчеството му, неговата лебедова песен е катедралата на Светото семейство, известна като Саграда Фамилия.

Блестящият автор работи върху нея 43 години (през последните 12 той живее на строителната площадка), но така и не успява да я завърши Идеята му е толкова грандиозна, че дори цял живот не може да стигне, зад а я види готова. До момента на абсурдната си смърт (блъснат е от първия трамвай на Барселона) архитектът успява да завърши само една от трите външни фасади – „Рождество Христово“, украсена с портали на основните християнски добродетели: Вяра, Надежда и Милосърдие.

В Брюксел ресторантите са по-популярни и от нощния живот

Друг цвят на Барселона са нейните оживени улици. Една от тях е централната – „Ла Рамбла“, която предлага разнообразна комбинация от магазини и сергии с местни продукти, както и интересни живи статуи, които срещу скромна сума са в състояние да ви изненадат с интересно представление. Дивжейки се по нея е невъзможно да бъде пропуснато пристанището Вел, което очарова с просторна алея за разходки и луксозни яхти.

В близост до него се намира аквариумът. Освен дом на разнообразна фауна и флора, той предлага екстремни преживявания като гмуркане с акули, спускане в клетка при акулите, дори нощуване там и др. В музея за история на корабостроенете пък всеки може да се наслади на древни каравели и галеони, да чуе звука на корабната камбана да види дрехите на моряците и тхените битови предмети.

Наблизо, в бивши складове, се намира Музеят на историята на Каталуния, близо до който жителите на Барселона обичат да вечерят на свещи, разположен точно на кея. Там може да срещнете и доста знаменитости, които предпочитат да се хранят тук, а не в скъпи и луксозни ресторанти, в които техни портрети красят стените.

В Готическия квартал („Бари Готик“) е изключително интересно – там е концентрирана истинската красота на града. Той е изпълнен с малки, тесни, калдъръмени улички, в които може да се открият безкрайно много съкровища – било то в нъмичките антикварни магазинчета.

Източник: „Галерия“

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Прегледай също
Close
Back to top button