Трявна е едно от многото уникални места в България. В градчето са събрани красота, история и хармония на много векове. Таваните от дърво греят като истинско слънце от началото на XIX век до днес, като не спорат да им се дивят наши и чужду гости.
За двете слънца в Дскаловата къща историята отдавна се е превърнала в легенда за майстор и ученик, които сътворили такива чудеса от дърво, че журито така и не успяло да каже кой е по-добрият.
Изкуството на майстора и ученика е ненадминато
Станало през 1808 г. Хаджи Христо Даскалов поканил майстори, строители и приятели да почерпи за новата си къща. В разгара на вечерта домакинът казал, че е красив новият му дом отвън, но вътре още изглежда празен, сякаш нещо му липсва, въпреки че е напълно завършен.
Тогава станал майсторът дърворезбар Димитър от Белоградчишкото село Ошане и се зарекъл да направи таван за чудо и приказ. Смело скочил след неговата клетва и ученикът му Иван Бочуковеца.
Със самочувствие и вяра в уменията си той обявил, че може да направи още по-хубава дърворезба. Това била най-интересната част от вечерта. Хаджи Христо се съгласил да позволи облогът да се случи.
Затворили се майстор и ученик всеки в отделна стая. Цели шест месеца работели, като никой не знае какво точно майсторят. Само дъщерята на Хаджи Христо им носела храна и вода. След шест месеца всички ахнали от слънцата и на двамата майстори.
Дни наред не успели да определят кое е по-красиво. Накрая все пак казали, че майстор Димитър. Ошанеца е ненадминат, но и неговият ученик Иван Бочуковеца вече е отлиен майстор. Неговото слънце нарекли юлско, а на Димитър Ошанеца – майско.
Трима братя Асеневци създали града на красотата
Тези слънца ,,греят“ до днес и извикват възторзи у всеки, който го види. Това съвсем не е единствената леганда в Трявна. След като тримата братя Асеневци възстановили българското царство през 1185 г., всеки от тях построил църква, посветена на свети Архангел Михаил.
Най-малкият от тях – бъдещият цар Калоян, издигнал своята църква в Трявна. Мястото много се харесало на братята и в Тревненската планина те построили своите летни дворци, за да бъдат близко до столицата Търновград.
Лакатнишките скали – чудото на Искърския пролом
През 1190 г. войските на тримата братя Асеневци разбиват в Тревненския проход армията на византийския император Исак II Ангел и утвърждават независимостта на българската държава от Византийската империя.
Първите сигурни данни за съществуването на Трявна са открити в турските данъчни регистри от 1565 г. В годините на робство тревненци имали задължения да пазят пътят през Балкана към Одрин и Цариград.
В замяна на това се ползвали от привилегията да не плащат някои данъци и да не се заселват турци при тях. Това създава условия за духовен подем на Трявна и успешно развитие във всяко отношение. Що се отнася до интересното и оригинално име Трявна, за него също има повече от една легенда.
В Трявна се намира екзотичният музей на африканското и азиатското изкуство
Може би Трявна идва от ,,тръвни“ – така се анричат пчелините на българските царе – многобройни и пръснати из Балкана. Постепенно с тяхното име започва да се нарича цялата местност. Други свързват произхода на наименованието с преходното място на селището – то е на пътя между северната и южната част на Стара планина, нещо като ,,трансвена“.
Третият вариант на произхода на името е тучната трева, растяща в Балкана. През XVIII – XIX век в Трявна се развива най-старата Възрожденска художествена школа по българските земи.
Кайлъка крие хазната на Второто българско царство
Строят се къщи, училища и църкви, майстори занаятчии и дърворезбари създават свои еснафски сдружения и утвърждават влиянието на Тревненската художествена школа. По цялото българско и извън пределите му се носи славата на зографите и резбарите на Трявна.
Постепенно съседите на тревнеци започват да завиждат за процъфтяването на градчето, но въпреки това го наричат Алтън Трявна или Златна Трявна. Това създава и много притеснения на жителите. Няколко пъти кърджалии го ограбват и опожаряват, но градът отново се възстановява.
Автор: Силвия Драгомирова
Последвайте Faiton.bg във Facebook и Instagram за още идеи и съвети за пътувания.