Новини

Япония с нови мерки срещу свръхтуризма

След като почти три години периодични ограничения за пътуване нанесоха неизмеримо влияние върху туристическата индустрия в целия свят, броят на посетителите вече се възстановява – но в някои случаи нов прилив на пътуващи води до изцяло нов набор от проблеми. От Бали до Амстердам много дестинации сега прилагат мерки за борба със свръхтуризма .

Япония е най-новата страна, която се присъедини към нарастващия списък от туристически дестинации, борещи се с туристическата вълна. Броят на посетителите в страната за септември тази година достигна 96 процента от цифрата за 2019 г., което доведе до обявяването на „план за превенция на свръхтуризма“ от министерството на туризма.

Планът очертава мерки за укрепване на инфраструктурата на Япония чрез увеличаване на броя на автобусите и такситата. Понастоящем транспортните услуги са претоварени с търсене, особено в райони, които изпитват сезонна популярност, като ски курортите в Нисеко и Хокайдо. Бяха предложени и зашеметяващи цени на билетите за насърчаване на пътуванията извън пиковите часове, както и създаване на нови автобусни услуги специално за туристите.

Като се има предвид, че Токио наскоро беше обявен за най-бързо развиващата се дестинация за цифрови номади, не е изненада, че подобряването на инфраструктурата е основен приоритет за министерството на туризма, пише Timeout.

Министерството на туризма очерта и 11 „моделни туристически дестинации“, които бяха избрани от експерти от списък от 62 записа. Дестинациите бяха избрани, тъй като предлагат нещо различно от гъсто пренаселените столични райони на Япония.

Япония въвежда туристически данък за най-популярната си забележителност

Полуостров Ширетоко в източната част на Хокайдо е избран заради естествената си красота, докато регионът Хокурику е известен със своята самурайска култура. Префектурите Тотори и Шимане също попаднаха в списъка, тъй като те са родното място на историята на основаването на Япония, заедно с префектурата Нара, известна с изобилието си от ранни императорски дворци.

Всички 11 дестинации предлагат изключителна природа, история и японска култура. Правителството планира да популяризира и подкрепя районите, за да могат по-добре да се грижат за туристите. Повече за плана можете да прочетете на страницата на Министерството на туризма тук.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button