Новини

Как ще протече ремонтът на Паметника на свободата?

Ремонтът на Паметника на свободата на историческия връх Свети Никола, известен още като Шипка, не предвижда монументът да бъде демонтиран. Той ще бъде реставриран, ще бъде възстановен автентичният вид на вътрешните помещения и паметникът ще бъде консервиран. Проектът предвижда още да се изгради ново осветление, така че Шипка да се вижда от далече през тъмните часове на денонощието.

Строен от 1926 до 1930 година, 94-годишният Паметник на свободата е ремонтиран три пъти – през 1955, 1982 и 1989 година. По време на втория ремонт от вътрешната страна е изградена топлоизолация стените, за да се превърни в отопляем музей.

„Които сами по себе си пък не пропускат вода и когато тя проникне отвън, няма как да излезе навътре, което оказва влияние върху състоянието на самите мазилки и затова се получават тези подкожушнатия, които всички виждат през последните години“, каза Чавдар Ангелов, директор на парк-музей „Шипка – Бузлуджа“, предава БНТ.

Изграждането на паметника без вътрешни мазилки, които да запечатват стените, се оказва особено важно.

Започва реставрацията на Паметника на свободата на Шипка

„Основният проблем е изпълнението на тези прословути фуги, които толкова много разбуниха духовете. Те навремето, пък и до наши дни, са изпълнявани с пясъчно-циментен разтвор. Тъй като паметникът е подложен на екстремни природни условия, тези смеси не могат да поемат разширяванията и свиванията при нагряване и извръзване, пукат се и това прави да прониква вода във вътрешността. Остатъчната вода в паметника пък зимно време замръзва“, обясни Чавдар Ангелов.

Така през 2020 година части от фасадата на паметника се откъсват и падат по време на тържествата за Националния празник. Експерти установяват, че конструкцията е здрава, но за да се съхрани, фугите трябва да бъдат изцяло подновени, като се използва устойчив фугиращ материал, а външната фасада да бъде импрегнирана, за да се запази и камъкът, от който е изграден монумента. От вътрешната страна ще бъдат премахнати допълнително изградените изолации, за да се възстанови въздушният поток, предвиден при проектирането на паметника.

„И да се върне автентичният интериорен вид на Паметника на свободата. Тъй като той от основата си до върха е изграден с една правилно изработена каменна зидария. Тук всички варови остатъци и други материали, които са положени върху оригиналния камък, ще бъдат почистени по време на консервацията и реставрацията.

Ще бъде изградена и изцяло нова вентилационна система, за да се намали рискът от нови проблеми. Ще се монтира и съвременно външно осветление, което да подчертава Паметника на свободата в тъмните часове на денонощието. По време на ремонта ще се запази достъпът до подножието на паметника.

Паметникът на свободата с ново работно време

„Единствено този периметър ще бъде ограничен за достъп на граждани. Тъй като по смисъла на закона той се превръща в строителен обект. Ще могат да се движат само строители, проектанти, контролни органи и, разбира се, представители на възложителя. Така че цялото околно пространство около паметника ще бъде достъпно, както е достъпно и в настоящия момент“, посочи Чавдар Ангелов.

След като Паметникът на свободата бъде реставриран, ще бъдат ремонтирани и стълбите, които водят към него. Ще бъде ремонтиран и пътят от превала на прохода Шипка до върха.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button