България

Българските светилища доказано лекуват

Всички български светилища имат и лечебен ефект. Това доказват радиестезисти и хора с развити сева. За някои от светите места има дори подобни данни на официалната наука. За неизкушените от тайните послания на видимя и невидимия свят, естествено, стои въпросът „Какво да правим между камъните?“. Отговорът е: „Нищо“. Разходка, дишане на свеж въздух, празна от мисли глава. За някои това е лесно, а за други – никак.

Дори мястото на пръв поглед да не е красиво, добре е да се направи опит за сливане с него, колкото и да изглежда некрасиво и скучно. Древните не са били глупави и съвсем целенасочено са зибирали къда да бъдат свещените и лечебни места. Смирението пред странния им гений е най-доброто действие.

Всички и всичко е преходно, а светилищата са вечни или поне са толкова стари, колкото сушата и моретата на Земята. Някои казват, че свещена е цялата територия на България, колкото и да я хулят свои и чужди.

Каменните и горски светилища са лекували и древните хора по нашите земи. Как точно е ставало това, е все още добре пазена тайна. Но в българските поверия се казва, че всяка истина под камък спи и когато дойде времето, излиза наяве всички да я видят и да ги поздрави.

Най-старият лунен календар се крие от 7000 години край Байлово

В някои светилища лечението е ставало в каменни вани, които и днес се виждат по върхове и била. На други места древните лечители съчетавали билки, наричания, ритуални танци. Отглас от това са русалиите, чието лечителско изкуство днес е от онези истини, дето под камък спят. Засега.

В Северозапада най-известните светилища са по Белоградчишките скали. Старите хора казват, че ако в хубаво време без дъж и сняг, с температури достатъчно високи човек да е навън, болният трябва да седи върху закътано и затъннето място някъде из 30-те квадратни киломера на червено-кафявите скални масиви.

Така да прекара ден-два или цяла седмица поне по 7-8 часа от сутрин до вечер, да посрещне слънчевия изгрев на скалите. Учителят Петър Дънов съветва това да се прави редовно поне от май до юли, тогава лечебната енергия на Космоса е най-силна.

В Западна Стара планина и Врачанския Балкан едно от най-лесно достъпните светилища е водопадът Скакля. Той е сред любимите места на Иван Вазов, макар че народният поет е любил всичко природно и човешки красиво.

До водопада води екопътека, наречена на Вазов. Голяма е лебечната сила на падащата вода. През пролетта водопадът може да бъде видян в цялата му хубост, защото през лятото и сента често е сух.

Кайлъка крие хазната на Второто българско царство

Познавачите твърдят, че 2 часа медитация край някои от стотиците водопади в България „почистват“ ума така, че всяка болест бяга от тялото.

Като например край Крушунските водопади в ловешката община Летница – приказно място, което изненадва и вълнува. За хората в София Боянският водопад е изключително красива и полезна алтернатива.

В района на село Мадара и Мадарският конник има древни лебечни места. Български учени доказват, че водата от светилището на Трите нимфи под Конника е много полезна за здравето. От стари времена жени идват тук с надежда за забременяване. Светилището е лечебно за очите и ставите.

Особена е енергетията на деветашларите около Плиска и Побитите камъни край Варна. Екстрасенски казват, че с тях много трябва да се внимава, защото в тези два района има места с отрицателни вибрации – нещо като невидими кофи за боклук, където се изхвърля болестотворната енергия.

Разходка из архитектурното и фолклорно съкровище Широка лъка

Но само за посветените са известни тези места. Такива има и в районите със скални ниши в Източните Родопи, а и край почти всяко българско селище съществува място за болка и място за радост.

Обикновено за такива са наричани оброците, които някога край големите села са били задължително четири – в четирите посоки на света, като всеки е свързан с природна стихия – вода, огън, вятър, земя.

Внимателно се пристъпва към свещени места като Караджов камък. В триъгълника между него, Белинташ и Кръстова гора той е природната „кофа за боклук“, в която потъват дълбоко-дълбоко в земята всякакви болести и неразположения.

Белинташ и Кръстова гора са сред най-известните лековити места в България. Такива са и Бегликташ край Приморско, Перперикон, Скумсале край Стрелча и още десетки по цялата страна.

Чудесата на единствената дървена църква в България

Сигурно е, че лечебни са каменните побити кръгове, както ив сяко кръгово пространство. Неслучайно по цяла България, а и по света, е пълно със кални кръгове, официално признати за свещени места от зълбока древност. Енергията на тези кръгове завихря болестта и я „изгаря“ във време-пространството между небето и земята, след което „пълни“ оздравелия със слънчева сила.

Само че подобни места смело се рушат – като кромлеха край хисарското Старо Железаре. Бил е много красив веднага след изкопаването от покойния Георги Китов, но сега е обраснало в трева място на разпилени камъни.

В реда на камъните се подреждат и безбройните единични такива лечебни според народните вярвания в цяла България.

Може би Марков камък в Странджа е най-внушителният. Крали Марко, докато крачел от връх на връх, някакво камъче му се изпречило на пътя и той го хвърлил зад гърба си. Това е една от легендите за високата 8 метра скала, на чийто връх се събира лебебна вода.

Лакатнишките скали – чудото на Искърския пролом

Самата Странджа е изключително богата на лечебни свети места, които са сред най-малко познаните. За някои от тях обаче се знае далеч зад пределите на България. Така един руснак пристигнал преди време и разпитвал за лечебен долмен в планината. Лежал в него за кратко всеки ден за седмица и така оздравял от тежка болест. Малкото хора в Странджа казват, че това не е легенда, а самата истина.

Много такива истина има край Старозагорските минерални бани, Ямбол и Хасково, а в Кърджалийско се шегуваг, че заради обезлюдяването лечелните камъни вече са станали повече от хората в Пирин – дори не в Рила или Родопите, а именно в Пирин.

Поверието гласи, че бог Перун ги скрил за добри времена, когато вярата и обичта ще се върнат и ще ходят между хората, пише в последния си брой вестник „Уикенд“. А дотогава всеки може сам със сърцето си да почувства и разбере кое място сред пиродата има здрава и силна енергия. Нали и самата дума „природа“ крие смисъла на посещение при рода-та.

Последвайте Faiton.bg във Facebook и Instagram за още идеи и съвети за пътувания.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button