Новини

Българите масово ще празнуват Нова година в Сърбия

Туристическият капацитет в сръбските зимни и СПА курорти е почти изцяло запълнен за новогодишните празници

Туристическият капацитет в сръбските зимни и СПА курорти е почти изцяло запълнен за новогодишните празници, като най-много чуждестранни гости се очакват от България, каза пред агенция Танюг директорката на Туристическата организация на Сърбия Мария Лабович, пише БТА.

„По наша информация заетостта на капацитетите е на изключително високо ниво. В планинските центрове около 90 процента от местата са резервирани, като това се отнася за Копаоник, Златибор, Дивчибаре, Тара, Стара планина. Когато говорим за СПА центрове – Сокобаня, Върнячка баня, Луковска баня – местата са почти разпродадени, а Пролом, Баня Ковиляча, Върдник също са много търсени“, уточни Лабович.

Тя добави, че има голям интерес към посрещането на Нова година в градовете на Сърбия, особено там, където се организират различни събития на открито или които са близо до границите на страната.

„Що се отнася до чуждестранните туристи, според информацията, с която разполагаме, очакваме най-много гости от региона. Имам предвид предимно туристи от България, след това Румъния, Северна Македония и традиционно от Република Сръбска (съставна част на Босна и Херцеговина – бел.ред.) и Черна гора“, каза Лабович.

По думите й декември традиционно е месецът, в който посещенията на чуждестранни туристи в Сърбия е много силно изразено. Тогава се регистрират и повече нощувки на гости от чужбина, отколкото на местните туристи.

През четирите зимни месеца, от декември до март, Сърбия отчита средно три и половина милиона нощувки на местни и чуждестранни туристи, а всеки месец се регистрират средно близо 300 000 туристи.

Защо сърбите празнуват Нова година два пъти?

„Тази година беше рекордна за сръбския туризъм, защото през първите 10 месеца имахме над 10,8 милиона нощувки и очакваме да достигнем почти 13 милиона нощувки до края на годината“, каза тя.

Лабович отбеляза, че очаква по-добър зимен сезон от миналогодишния, който е бил проблемен поради недостатъчната снежна покривка, докато този сезон е започнал по-добре, защото в планините вече има сняг, а на много писти има и изкуствен сняг.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button