Заради близостта на Алпите, полъхва на средиземноморска екзотика и красота на едноименното езеро италианското градче Комо е сред най-живописните и предпочитани места за туризъм в цял свят. До голяма степен това се случва и благодарение на легендарния император Юлий Цезар. Той успява да завоюва територията на красивото езеро Комо 49 години преди Христа, когато там има тресавище: „Пресушете тресавището, тук ще бъде важен град!“. Новосъздаденото селище, наречено Новум Комум, е изградено в мрежата от перпендикулярни улици и е пряко подчинено на Рим.
През Средновековието Комо става известен и като Столица на коприната, защото тогава е в апогей производството на копринени изделия. Свидетелство за това днес са все още действащите магазини, складове и ателиета за коприни, които са на всяка крачка. Местните майстори на коприната са и сред най-търсените помощници на именитите дизайнери. Може да научите повече за историята в Музея на коприната, издигнат в покрайнините на Комо.
Днес градът, разположен на едва 38 кв.км., е на 25 км от Лугано, известен като швейцарското Монте Карло, и на 45 от модната столица Милано. На това пространство Комо у събрал истинска културна съкровищница от многобройни дворци, църкви, музеи, театри, градини и паркове.
Какво да правим край езерото Комо
Туристическата обиколка на града обикновено започва от крайбрежния булевард към пристанището и по-точно от музея „Темпио Волтано“, разположен в кръгла неокласическа сграда, наподобяваща храм. Той е посветен на родения в Комо физик Александро Волта, прочул с най-вече с изобретяването на батерията и дал името си на „волтажа“. В чест на това откритие на площад „Камерлата“ в града е издигнат 9-метров фонтан – монумент батерията на Волта, изграден от елементи с променливи сфери и пръстени. В музея, издигнат през 1927 година в чест на 100-годишнината от смъртта на големия учен, може да се види интересна колекция от инструменти, негови лични вещи и награди.
На централния площад в Комо се издига главната катедрала в града – „Света Мария Асунта“. Тя привлича поглед с интересната си фасада, украсена с готически дърворезби и орнаменти. Строежът ѝ започва през 1396 година, фасадата е завършена през 1457 година, а цялата катедрала чак през 1740 година. Последен е поставен куполът в стил рококо.
Преди време на централния площад, близо до езерото Комо, се е намирал фонтанът „Рокфелер“, който днес може да се види в Ню Йорк. През 1902 той е купен от Уилям Рокфелер и след това е монтиран в най-популярната градинка в Ню Йорк.
Най-много туристи обаче привлича една от най-интересните забележителности тук- Вила „Олмо“. Построена в края на XVII в., тя е служила като лятна вила на редица златни особи, сред които са Наполеон, Франц Фердинад I и Джузепе Гарибалди. Днес тя е сцена на различни експозиции, а градините около езерото ѝ са отворени за разходка по всяко време.
Ето кой е най-добрият хотел в света
На един от хълмовете в града пък все още може да се видят останките на военното укрепление Кастело Барадело, което страж на града от XII век. Руините разказват за бляскавата битка, при която император Фридрих I Барбароса помага на Комо да спечели десет годишната война с близкия град Милано.
Извън града, близо до железопътните линии, се намира и базиликата „Свети Абондио“, която също си заслужава да се посети. Солидната църква с романска архитектура е издигната през втората половина на XI век от Бандитският орден. Двойната камбанария и широкият размах на сградата наподобяват германските храмове. Във вътрешността ѝ могат да се видят уникалните пъстроцветни фрески, които изобразяват библейски сцени, пише „Филтър“.
Добре е да посетите и разположеното на един от хълмовете над Комо, селце Брунате, където Пенча Славейков прекарва последните си дни през 1912 година. На-пряко и лесно ще стигнете с въжената линия – финикуляр. Не пропускайте да видите бюста на Пенчо Славейков, който се намира на в парка на билиотеката. Той е дело на скулптора проф. Валентин Старчев, който пресъздал поета в момент на размисъл. Оттук гледката е наистина възхитителна. Пред очите ви се разкриват зелените гори, спокойните води на Комо, живописните градчета, накацали по бреговете му.