Кметът на Бургас Димитър Николов предлага разширяване на Културно-туристическия комплекс „Ченгене скеле“ с атрактивна тематична зона за детски игри и отдих, посветена на морската флора и фауна, както и на рибарския занаят. За целта местната община подготви проект, с който ще се постарае да осигури външно финансиране. Преди да бъде подаден за оценка, е нужно и разрешението на местния парламент, който ще заседава утре.
Предвижда се изграждане на алейна мрежа, енергийно ефективно осветление, автоматична поливна система, внасяне и разполагане на паркова мебел, озеленяване, изработване, доставка и монтаж на детски съоръжения за игра, осигуряване на достъпна среда, видеонаблюдение на територията.
За място е избрана поляната от горната страна на КТК „Ченгене скеле“. Така се търси възможност за разширяване на този толкова интересен туристически обект и продукт на Бургас, който привлича много посетители от града, страната и чужбина, посочиха от общината.
В проекта е заложен акцент върху прилагане на нов образователен интерактивен подход за подобряване информираността на най-малките по темите за биоразнообразието на Черно море, вредите от човешката дейност и адаптацията към настъпващите климатични промени, отбелязва БТА.
Материалното осигуряване ще включва детски атракцион с разнообразни съоръжения за игра, сензорна зона, зона за пикник и др.
Морски круиз до „Ченгене скале“ за Никулден
Културно туристическия комплекс „Ченгене скеле“ е продукт от няколко проекта, финансирани по различни програми и различни фондове. Инвестициите за реализирането на комплекса са както по Програмата „Развитие на регионите“, така и по програми на кохезионната политика.
Културно-туристическият комплекс „Ченгене скеле“ е ситуиран в непосредствена близост на север от едноименното рибарско селище, изградено през 70-те години на 20-ти век.
Там са изградени нов пристан, етнографски къщи за опазване и популяризиране самобитността на селището, многофункционална зала за изложби и събития, детска площадка и др. Има и експозиционни къщички, където са поместени постоянни изложби и интерактивни инсталации, представящи рибарския живот. Наблизо има и обособено място за външни експозиции и демонстрации, както и за разполагането на различни експонати от рибарския бит. Там могат да се наблюдават демонстрации като плетене на мрежи, заплитане на въжета и морски възли, дегустация на традиционни храни и представяне на техните поверия и легенди.
От откриването на комплекса през юни 2021 година през музея са минали стотици, а общият брой на посетителите е над 30 000.
Последвайте Faiton.bg във Facebook и Instagram за още идеи и съвети за пътувания.