Три красиви села – Запалня, Жребчево и Долно Паничарево остават завинаги на дъното на язовир Жребчево, където за миналото напомня издигащият се храм „Св. Иван Рилски“, известен като Потопената църква.
Повече от половин век тя ту е на суша, ту под вода. А вески стигнал до нея споделя за високата енергия, носеща се около популярната забележителност.
Руините стоят гордо над водата, за да напомнят на изселените села, за изгубените надежди и мечти… На брега има поставено специално място, където пристигналите да запалят свещичка.
Хисаря пази шедьоври на римската култура
Смята се, че молитвите наистина се сбъдват. Наблизо има и изоставено гробище, което малцина посещават – от страх, липса на информация, объркване…
Там има една интересна плоча – обърната с лице към язовир Жребчево, надписът на нея гласи: „Село Запалня, заселено 15-и век, изселено 1962г.“
Известен факт е, че язовирът е построен през 1956-66. Въпреки протестите на местните, трите села биват потопени, а жителите изселени в близките населени места. Разрешават им да разрушат къщите си и да пренесат тухлите в съседните села, където се преместват да живеят.
Бегликташ – българската загадка край Приморско
Част от олтара на църквата е пренесен в Копринка и Гурково, а камбаната – в Твърдица с обещанието, че когато почине жител на потопеното село, тя ще бие, за да извести за неговата смърт.
Тази традиция се спазва и до днес. Така селата остават завинаги на дъното на язовира, но една малка част напомня, че тук някога са живели хора.
Ако посетите църквата през сухия период, ще видите и дъното на язовира, покрито ск илим от миди и черупки. А ако решите пък да я видите потопена, може да станете част от много приключенски уикенди с каяци.