Свят

Плимут – градът на морската слава на Англия

Повече от 70 акули от 10 различни вида плуват в най-дълбокия аквариум в Европа

Град на мореплаватели и откриватели, на морската слава на Англия – кой не иска да се потопи поне малко в дено друго време и да усети нещо различно. Ако искате да преживеете, да помиришете романтиката на едно типично британско градче, а около вас да има море, история, джин и… акули, то Плимут е идеалният вариант. Там тревата е толкова зелена, колкото и на картичка или в местен любовен филм.

Освен това сигурно няма човек, който да не е чувал за поне един от 60-те екранизирани романа на английската писателка Розамънд Пилмър, известна у нас и като Розамунде Пилхер. Филмите по тях са романтични любовни истории, снимани на изключително красиви места, изобилстващи в два цвята – много зелено и наситено синьо. Е, ако се чудите къде се намира тази неземна красота, отговорът е пак там – в околностите на британския град Плимут. Той е в Югозападна Англия в церемониалното графство Девън (по-рядко и неофициално наричано Девъншър), на повече от 300 км от Лондон.

Разположен е на полуостров Корнуол при вливането на реките Плим и Тамар в Ла Манш. Градът е основан през 13-и век.

Ако някой иска да се скрие от туристическата лудница и величие на Лондон и си мечтае да види истинската Англия, то мястото е точно Плимут. В града живеят малко над 250 000 души, като 30 000 от тях са студенти. Там цари британското спокойствие в огромни размери. Неслучайно го наричат град на щастливите пенсионери и младежи.

Единбург – замъци, уиски и Хари Потър

Плимутският университет е един от най-големите в Кралството, а модерната му сграда е едно от архитектурните бижута на града. Висшето учебно заведение е признато за водещо в областта на морския мениджмънт и логистика, инженерство, биология, океанология и екология.

На пристанището се намира и най-големият аквариум в Англия. Там туристите могат да са сигурни, че им предстои невероятно пътешествие из морските дълбини – най-доброто в Европа. Аквариумът е най-дълбокият на континента, а обитателите му и експонатите обхващат световните океани – от бреговете на Англия до тихоокеанските коралови рифове. Повече от 70 акули от 10 различни вида плуват в него, включително малки кучешки риби и големи пясъчни тигрови акули.

Всички се отличават с отлично интерактивно гмуркане. Ресторантите на място предлагат изглед към морските обитатели. Местните още си спомнят как преди десетина години Плимутският аквариум наел Боинг 767, за да пренесе със специален полицейски ескорт 42 тона карго (Карибски риби) в техния нов дом.

Другата туристическа атракция е красивият червено-бял фар, откъдето се открива изумителна гледка. До него се стига покрай Кралската цитадела – огромна крепостна стена, и е издигнат на хълм точно над морето в просторен парк. Точно под него е пътят и един изключително красив басейн, който буквално се слива с морската шир.

В парка се намира огромен паметник на сър Франсин Дрейк – мореплавател и неуловим пират, който от Плимут е гледал как бурята разбива корабите на Непобедимата испанска армада. Добре е да се знае, че в миналото Плимут е бил едно от най-големите английски пристанища. Оттук са тръгнали първите местни заселници в Северна Америка. Днес в градчето се намира най-голямата военноморска база в Западна Европа и единствената британска база за атомни подводници.

Люксембург – страна на замъци и леещо се вино

В началото на 20-и век тук е имало 107 000 жители. Историята на корабостроителниците там е свързана с едно от най-трагичните събития в историята на корабоплаването. През 1912 година са слезли оцелелите членове на екипажа на „Титаник“. Почти век по-рано – през 1885г. малко след поражението на френските войски в битката при Ватерло, Наполеон Бонопарт пък е отведен в Плимут на борда на кораба „Белерофон“. Морският съд пък е бил в Плимутския проток две седмици, преди да изпрати Наполоен до остров Света Елена неговият последен дом, където той живее и умира в изгнание.

Градът е бил почти изцяло разрушен от нацистките бомби по време на Втората световна война. След това той е отново построен. Запазена била само част от стария квартал на Плимут – Барбикан. В тесните улици на историческия квартал може да се види страхотна архитектура от 16-и век, особено къщата на Елизабет и градините около нея.

По тесните улички има страхотни магазини и малки галерии, които биха разтопили сърцето на всеки турист. В квартала Барбикан е известният завод за производство на лимутски джин, чието качество не буди никакво съмнение. Разбира се, с помощта на екскурзовод могат да се направят и дегустации.

Югозападният английски град е пълен с атракции и развлекателни събития. Един от най-популярните е Британският фестивал на фойерверките. Той се провежда през август и събира десетки хиляди зрители на насипа на града. На един от последните е бил направен опит да се постави нов световен рекорд за броя на акетите, които едновременно се изстрелват във въздуха – около 55 хиляди се били изкачили в небето над Плимут, разказват местните.

Кулинарният фестивал Flavor Fest пък събира в центъра на града признати майстори готвачи, както и много гастрономи от цяла Великобритания.

Как да убием скуката в студения Копенхаген през зимата

Сред прочутите жители на Плимут освен Сър Франсин Дрейк, е и известният изследовател на Антарктика капитан Робърт Фалкън Скот. Тук е родена и световноизвестната менекенка на „Виктория сикретс“ Роузи Хънтингтън-Уайтли – сега дизайнер и бизнес дама. Известната в България писателка и изследователка на живота на Васил Левски Мерсия Макдермот също е проплакала в този английски град.

Освен за Апостола на българската свобода, плимутчанката прави изследвания и за Гоце Делчев и Яне Сандански, чиито живот тя описва в книги.

Източник: „Галерия“ 

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Прегледай също
Close
Back to top button