Новини

Откриха реставрирания мост на Колю Фичето край Бяла и уникален експоцентър към него

С шествие, концерт-спектакъл и 3D мапинг шоу късно снощи бяха открити реставрираният мост на Колю Фичето край град Бяла и новопостроеният към него Експоцентър „Уста Колю Фичето“.

Тържественият концерт-спектакъл под надслов „Беленският мост на Колю Фичето свързва времена и хора“ с режисьор и сценарист Борис Радев започна с химните на Република България и на Европейския съюз.

Емблематични възрожденски песни, църковни песнопения и арии от исторически оперни заглавия бяха пресъздадени от оркестъра, хора и солисти на Русенската опера под диригентската палка на Димитър Косев. В програмата участва и танцов ансамбъл „Вакали“. В шествие по реставрирания мост се включиха близо 300 гайдари, танцьори, спортисти и самодейци. Водещ на събитието беше Аделина Радева. Спектакълът завърши с 3D мапинг проекция върху моста на Колю Фичето.

Началото на консервацията и реставрацията на моста бе поставено миналата година. Дейностите се извършиха по европроект на обща стойност 9,5 млн. лева, финансиран по оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 година. По проекта е изграден и двуетажен експоцентър с модерен архитектурен дизайн. В него има ресторант, музей,  разказващ за живота на Кольо Фичето и за Беленския край, обслужващи помещения, зала за прожекции, интерактивно преживяване „Машина на времето“, с която посетителите могат да се върнат години назад, за да проследят началото на строежа на моста, магазин за сувенири. Има и атрактивно 3D-мапинг шоу.

„За 9 години като кмет имах много важни моменти. Откривал съм спортна зала, басейни, много улици, детски площадки, дори след 100 години първият храм в нашия регион, но това за мен е много специален момент – емблемата на Бяла, това е с което сме известни. Ние сме известни с моста на Бяла, за някои от нас той е част от нас и затова се вълнувам. Още като млад кмет имаше медийна кампания да спасим моста и ние бяхме обезпокоени. За цяла година събрахме 7000 лева – благодаря на всички, но те бяха крайно недостатъчни“, с тези думи кметът на Бяла Димитър Славов започна обръщението си към присъстващите.

Той посочи, че единствената възможност за спасяването на моста е било осигуряването на европейско финансиране по програма „Региони в растеж“.

Мостът на Фичето в Бяла грейна с ново художествено осветление

„Беше въпрос на време мостът да рухне. Чрез този проект успяхме да имаме шанс да мечтаем да станем туристически център. Всичко, което ни е завеща майстор Уста Колю Фичето, в съхранено. Възстановихме онова, с което нашият мост е шашвал всички“, сподели още кметът Славов.

Той отчете, че ремонтните дейности са върнали блясъка на съоръжението, което носи много история.

„През последните години наблюдаваме, че туризмът в Русенска област се развива доста добре. Полагат се усилия за развитието основно на културно-историческия туризъм, което предполага в следващите години тук да се насити от много туристи, любители на историята и културата. Днес в този ден можем да кажем, че са поставени основите на нещо много голямо, защото такова голямо събитие не е имало скоро в област Русе и скоро не е строено нещо в такива мащаби. Самият мост също е изключителна забележителност“, каза заместник-министърът на туризма Павлин Петров. Той посочи още, че за посетителите е осигурена пълна туристическа услуга и това е благодарение на съвместните усилия на местна управа, държавата и бизнес.

Петров гарантира, че в лицето на Министерството на туризма регионът ще има постоянно партньор.

Съоръжението е изградено през 1865 – 1867 г. по нареждане на валията на Дунавския вилает Мидхат паша. Мостът при Бяла е една от най-забележителните творби на Колю Фичето и истински шедьовър на възрожденската българска архитектура. Той е направен от издялан камък от местен варовик и варов хоросан. Построен е с помощта на ковачи от Габрово, каменари и дърводелци от Трявна и Дряново, и доброволци от Бяла. Мостът е дълъг 276 м и е широк 9 м. Поддържат го 13 опори с водорези и облекчаващи ниши, както и два брегови устоя. Има 14 свода с отвор 12 м. Майсторът подхожда с изключително новаторство за времето си, като украсява носещите стълбове и сводовете със символни скулптури и релефни изображения на животни.

През 2000 г. съоръжението е обявено за архитектурно-художествен паметник на културата с национално значение. Преминаването на автомобили е забранено, ползва се само от пешеходци.

Подготвят зрелищно откриване на моста на Колю Фичето край Бяла

Днес певицата Дара ще изнесе концерт от 20:30 часа в града, а през деня в Експоцентъра ще има среща с легендата на българския футбол Христо Стоичков, който също беше сред гостите на вчерашното грандиозно откриване. На събитието присъстваха още народните представители Георги Кръстев и Ализан Яхова, Пламен Нунев, заместник-кметът по образование и култура на Община Русе Енчо Енчев, председателят на Общинския съвет академик Христо Белоев, началникът на РУО – Русе д-р Росица Георгиева, кметът на община Две могили Божидар Борисов, кметът на община Разград Добрин Добрев, директорът на Областната дирекция на МВР ст. комисар Пламен Първанов, както и още други десетки представители на местната и държавната власт.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button