Държавата бижу Люксембург, чиято дължина е 82, а ширината – 57 километра, постоянно се нарежда сред първите три страни в света по богатство и по консумация на вино. За любовта към виното допринасят и французите, италианците и португалците, които живеят тук и са най-многобройната част от чужденците в страната.
Въпреки малката си площ Люксембург е дом на множество култури. Над половината му население са чужденци, като почти всички са европейци. Ако знаете английски, френски или немски, няма да имате проблем с комуникацията тук. Сред официалните езици е люксембургският, разновидност на немския, който се говори от около 300 хиляди души. Португалският също е широко разпространен.
Позната предимно с данъчни облекчения за бизнеса и висок стандарт на живот, страната има още много какво да предложи на гостите си.
Последнотов света Велико херцогство Люксембург е място като никое друго на света. Сгушена между Франция, Германия и Белгия, страната е пълна със замъци, като повечето са в северната й част. Фортификацията започва от 963 години, откогато са и първите исторически данни за Люксембург.
Барселона – приказният град на Гауди
Великото херцогство е разположено на скалист хълм, заобиколен от три страни от 70-метров пролом. През Средновековието в това невероятно красиво място изграждат непревземаема крепост, която играе важна роля в европейската история. Затова и името на града идва от думата Lucilinburhuc, която означава „малък замък“. Заради стратегическото си разположение и крепостта Люксембург е наречен Гибралтар на Севера.
Съдбата на херцогството е изпълнена с множество обсади, разрушения и падане под властта на по-мощните бургундци, французи, австрийци, германци. При такива бурни събития и силни съседи този малък остров на картата на Европа отдавна е трябвало да престане да съществува като независима държава, но той остава. През 1867г. е обявена независимата конституционна монархия Люксембург. Нейният глава е Великият херцог, който и днес утвърждава законите, назначава чиновници на високи държавни постове и е главнокомандващ на армията.
Днес херцогството е разделено на 3 окръга с 12 кантона. Столицата е пример за хармония между старото и новото както по отоншение на природата, така и на сътвореното от човешка ръка. Разположена е на мястото, където се сливат реките Петрус и Алзет. Те разделят града на две части – Горен и Долен, които са свързани с моста „Адолф“ и Моста на Великата херцогиня Шарлота. Една част на града е пълна със средновековни сгради и останки, по средата е долината, а в другата част е финансовият център Кирхберг, дом на небостъргачи и големи булеварди.
Градът пази останки от римско време в Стария град, който е под егидата на ЮНЕСКО. Тъй като Люксембург е и бизнес столицата на Европа, тук са седалищата на някои от най-важните институции на ЕС – Европейския съд, Европейската сметна палата, Европейската инвестиционна банка, Европейския инвестиционен фонд ит.н.
Амстердам – градът на свободата, Ван Гог и греха
Основните забележителности в столицата са разположени в центъра, като по-голяма част от улиците там са пешеходна зона. Пълно е с музеи и галерии, сред които е Музеят на модерното изкуство. Той се помещава в сграда, проектирана от архитекта на пирамидата пред Лувъра в Париж – Йео Минг Пей.
Дворецът на херцога също привлича вниманието на туристите, нон е със забележителна архитектура, а заради гвардейската охрана, която пази главния вход.
В Катедралата „Нотр Дам“, построена през 17-и век от Ордена на йезуитите, пък се пази уникална реликва – скулптура на Дева Мария като утешителка на огорчените и наскърбените, която е покровителка на града.
Културата на Люксембург обръща сериозно внимание на храната и напитките, а в столицата се намират най-много в света ресторанти на глава от населението със звезди „Мишлен“. Люксембург е прочут и със заведенията,в които се приготвят сладководни риби – пъстърва, щука, бяла риба, костур и раци. Също така тук се сервира арденска шунка, пушено свинско с боб, пюре от картофи и репички. Туристите си облизват пръстите, като опитат прасе сукалче с кнедли, телешки дроб с кисело зеле и варени картофи или печен заек. Разбира се, изкусителни са и всички видове сирена, които са местно производство, а също и сладкишите.
Сред напитките на почит са бирата и виното. В центъра на града в уютните кафенета може да се изпие с огромно удоволствие чаша бира, произведена в тази гостоприемна страна. Без да се броят минипивоварните, в страната се произвеждат 5 вида бира – Mousel, Battin, Diekirch, Bofferding и Simon, които са много популярни.
Любителите на виното непременно опитват прочутото в цял свят бяло мозелско вино. Недалеч от столицата, на брега на река Мозел, са лозята, от чието грозде го правят. Пътят на гроздовия еликсир започва от град Васербилих и следва течението на Мозел до Шенген. Трите винарски къщи, които задължително трябва да посетите, са „Пол Фабер“, „Бернар Масар“, „Сен Мартен“. Популярно в Люксембург е и виното от касис.
Мадрид – град на сиестата и на кралския лукс
В замъка Бофор в североизточната част на страната пък се произвежда ликьор от боровинки, който е на особена почит сред местните.
Люксембург е толкова малка страна, че с кола може да се обиколи цялата за няколко часа. Навсякъде – дори в горите и планините, е изградена прекрасна мрежа от пешеходни и велосипедни пътеки. Така че, ако човек предпочете колелото, ще може да се наслади и на чистия въздух и страхотната природа по пътя.
Най-живописният град в странат е Ертернах. Там се провежда международен музикален фестивал и танцова процесия, която се прави от векове. Градът, разположен край река Зауер (Сюр), е в непосредствена близост до границата с Германия, а населението му е малко над 5000 души.
В Естернах ще откриете старомодни къщи, криволичещи улички и средновековна архитектура, които връщат към друга епоха. Градът е построен преди повече от хиляда години и пази своя дух. Сред най-интересните обекти за туризъм тук са абатството край древната базилика „Св. Вилиброр“, църквата „Св. Петър и Павел“ от 13-и век, която се смята за една от най-древните в Европа. Много колоритен е пазарният площад, не бива да се пропускат и руините на старите крепостни стени.
Източник: Филтър