Азербайджан е уникална страна – в нея е събрана екзотиката на Изтока и магията на Запада. Това, за което си мечтае всеки турист, когато си зададе въпроса накъде да тръган този път. Тази мечтана дестинация пленява с прекрасната си природа и със своята объркваща, но същевременно и удивляваща човека комбинация, която винаги има с какво да изуми.
Началото на всяко незабравимо пътуване винаги започва от сърцето на страната. В столицата Баку модерният облик на града съжителства със старинни сгради, древни дворци и крепости. Той е най-големият промишлен, икономически и научно-технически център на Задкавказието, най-голямото пристанище на Каспийско море и най-големият град на Кавказ. Някои го сравняват с Неапол и Сан Франциско. Намира се на южния бряг на Абшеронския полуостров.
Най-смелите, но и най-реалните сравнения, които има за азербайджанската столица, са тези със съвременен Дубай. Пътешественици често питат възможно ли е някъде по света да съществува място, което да диша във врата на най-модерната днес арабска приказка. И отговарят, че градът, който наистина се развива толкова стремглаво, че да съперничи на арабската перла по лукс, архитектурни шедьоври и живот на макс е точно Баку. И да – посоката не е на запад, а на изток. Освен това през последните години столицата на Азербайджан напълно заслужено влиза в класациите за най-добрите градове в света. Защото е различна, защото чупи клишета и предлага паметни моменти от вчера и утре.
Кипър – Какво да видим в родината на Афродита
Според една от версиите древното име на Баку с хилядолетната му история идва от „град на Бога“, „място на Бога“, което е свързано с разположението на територията на града на Храма на огнепоклонницие. Другата версия произлиза от персийски – „Бад кубе“ – „одухван с вятър“, заради което често е наричан „град на ветровете“.
Първото впечатление от столицата за всеки попаднал в тази изключително интересна страна е грандиозното строителство и красотите на новите сгради и съоръжения. Още в началото предстои архитектурен „сблъсък“ по пътя от летището към центъра и това е бижуто Олипийски стадион, построен през 2015 година, с подвижен покрив и с капацитет 70 000 зрители. Пътувайки към центъра, само след минути се минава покрай истинското архитектурно чудо на този изумителен град – културният център „Гейдар Алиев“, разположен на едноименния булевард. Построен е по проект на легендарната британска архитекта от ирански произход, наричана „кралица на кривата“, Заха Хадид. Творбата е призната за най-добра сграда в света през 2014 година.
Много често гостите на града чуват името на Гейдар Алиев – азербайджанският Ататюрк, който е баща на днешния президент Илхам Алиев. След като още по пътя човек вижда тази потресаващо красива огромна постройка е хубаво да си отдели поне 2 часа, но да я разгледа и да усети модерния дух на азербайджанците.
Интересно е да се знае, че световноизвестният учен Алфред Нобел е живял 30 години тук, заедно със своите братя. Те създават огромна нефтена империя в Азербайджан, в която работят около 30 000 души.
Буенос Айрес – емоция, танго, стек и Марадона
Центърът на двумилионния град е смесица от красиви, стари постройки, издигнати в края на 19-и век, и ново модерно строителство. Веднага ще ви направи впечатление, че новото строителство или реконструкцията на стари сгради е в един стил и унисон с архитектурата на града от времето на петролния бум. Е, разбира се, тук-там се вижда и влиянието на сталинския стил в архитектурата, особено в административните сгради, построени по съветско време.
Баку е първият град в СССР, в който е пуснат в експлоатация трамвай през 1926 година, тук е построен и първият цирк.
Разходката из града на ветровете трябва да започне от извитите стари улици на средновековния квартал Ичери-Шехер в непосредствена близост до ултрамодерните Огневи кули. Трите пламъка е другият архитектурен проект, който прави Баку град на бъдещето. Извисените до небето сгради, наподобяващи огън, преповтарят герба на Баку. А защо точно огън ли? Защото името на Азербайджан буквално означава земя на вечния огън.
В Стария град има нещо задължително и това ед а опиташ уникалния азерски чай. Предлага се навсякъде, във всичките многобройни кафенета и ресторанти. Освежаващата напитка се сервира, както повелява азерската традиция – в специална чашка за чай, с лимон, захар на бучки, сладки, бонбони и сладко.
Господ първо създаде Мавриций, после сътвори рая
След това непременно трябва да се изкачиш на Кулата на девицата и да видиш града. Най-голямата мистерия около Момината кула и до днес си остава целта на нейното издигане. Има версия, че е построена върху древен зороавстрийски храм, където са се почитали слънцето и гонътя. Разположена върху скала, с височината 28 метра, а диаметър й е 16,5м.
Невероятно изживяване е, ако си вземеш колело под наем и с него се разходиш покрай брега на Каспийско море по залез. Точно тогава пред погледа ти ще се появят невероятните светлини на града. Можеш да минеш с колелото покрай Кристалната зала, Площада на Знамето и дори да направиш пълен тур по красивия булевард „Баку“, дълъг 26км. и известен още като Националния парк.
За да се потопиш в цялото великолепие на Баку, но и за да почувстваш емоцията докрай непременно трябва да отидеш на местата, където е снимана култовата комедия на Леонид Гайдай – „Диамантената ръка“ и да видиш къде точно са се разхождали героите на Андрей Миронов и Юрий Никулин.
Няма как да се объркаш, защото там винаги е пълно с туристи, а указателните табели са навсякде. Това приключение със сигурност ще предизвика страхотни преживявания.
И накрая дори можеш да плаваш в Малката Венеция – гондолата и така да се насладиш на красотата на малките островчета и мостчета в Баку. ТОва живописно място се намира точно до Музея на килимите и близо до брега на Каспийско море. Баку наистина може да плени всеки с източно очарование и западна модерност.
Марина Стоева, „Галерия“