Първият в България Геопарк „ИСКЪР–ПАНЕГА“, който е успешен пример за развитието на екотуризма и съхранява геоложкото и геоморфоложкото наследство за бъдещите поколения, е финалист за Балканските награди за туризъм.
Златните статуетки ще бъдат връчени на 5 декември в столичния хотел Хаят, съобщават организаторите от Глобал Медиа Груп и ВИП Комюникейшън, които са част от международната платформа Global Leaders.
„Природата е в нас и ние сме в нея“ – този слоган е в основата на замисъла за създаването на геопарка.
Той се намира в красив и впечатляващ карстов район на територията на община Луковит и включва екопътека с изградена от дърво туристическа инфраструктура, скални манастири, природни феномени – пещери, причудливи скални образувания.
Екопътеката е с дължина 8 км, започва от гр. Луковит и стига до с. Карлуково. Достъпна е за туристи от всички възрасти, без специална подготовка.
По нея са разположени атрактивни беседки, които могат да служат като визиторни площадки за наблюдение на дивата природа. Изградени са дървени платформи, стълби, мостове над река Златна Панега, както и заслон с огнище за над 200 души посетители.
Частта „Панега”, която започва от Луковит, включва местността Котлен – най-ясно изразен и впечатляващ стар меандър в България, причудливите скални образувания „Куклите” и водна пещера. Поверието гласи, че природните енергии, бликащи в каньона, са обилни и целебни, твърди се, че общуването с природата в каньона облекчава редица болестни оплаквания.
В частта „Искър” са включени феноменалната пещера Проходна, срутището „Струпаница”, скалния феномен „Провъртеника“.
Пещерата „Проходна“ е сред известните и лесно достъпни пещери, с най-високия пещерен свод в България. Тя представлява скален мост, естествено осветена е от огромните входове и от естествените отвори в тавана – „окна”, приличащи на огромни очи. Именно „окната” правят пещерата уникална и често е наричана „Божиите очи”.
Скален феномен „Провъртеника“ има формата на величествена часовникова кула, заради кръглия отвор на върха на скалата, през който по време на лятното и зимното слънцестоене преминават слънчевите лъчи. Смята се, че в древността това място е било древна обсерватория.
Природна забележителност „Струпаница“ е скален феномен, изобразен на старите български банкноти от 1934 г. Представлява струпване на огромни скални блокове, повечето от които имат форми на кубове или паралелепипеди.
В последните години паркът придоби изключително широка популярност с възможните туристически дейности: разходка и пешеходни преходи, тиймбилдинг сред природата, водна разходка по река Златна Панега.
Панега Атракцион работи целогодишно и предлага разходка по река Златна Панега с водно колело, лодка с гребла, едноместен и двуместен каяк, лодка за разходка и фотокруиз. Водният маршрут достига до язовир Синдиката, където се намира друга местна забележителност – Златен парк, изграден в приказен стил, с причудливи постройки, плаваща къщичка, кътчета за съзерцание и отдих.
Цялото това природно изобилие е очарователно през всеки сезон и привлича туристи целогодишно.