Обичайният туристически маршрут в Литва рядко излиза отвът „трите столици“ Вилньос – Каунас – Тракай, както и балтийското крайбрежие. Това обаче мече не е така. Защото тази малка, приличаща на приказка страна, е истинско бижу. Чисти езера, обширни гори и малки древни градчета, където животът продължава както обикновено, определено си заслужават да бъдат видени.
Столицата Вилньос е прекрасен град, на който можеш да се насладиш истински дори само ако се разхождаш из неговите невероятно красиви улички, широки булеварди и зелени площи. Градът е красив и много стар и се намира на стратегическо място, там където реките Вилня и Нерис се вливат. Именно река Вилня е дала наименованието на града.
В периода, когато Вилнюс е част от самостоятелното литовско княжество и след това, когато става част от полско-литовското кралство, столицата се развива изключително успешно. В този период на време започва да навлиза и християнството затова и първата църква датира още от началото на 14-и век, въпреки че християнството все още не е официалната религия на страната.
Друго характерно и останало от средновековно време съоръжение е „Портата на зората“. Тя е оцеляла след всички превратности на времето в бившата съветска република. Цялата стара част на Вилнюс е под егидата на ЮНЕСКО. Портата представлява арка, над която е построен параклис и там е поставена икона на черната Мадона, която е една от малкото изобразяващи Дева Мария без Младенеца. Иконата е в черно, откъдето идва и нейното наименование. Друга забележителност, която се набива на очи, е Хълмът на трите кръста.
Те не са запазени в оригинал, днес посетителите виждат техни реплики, но мястото е аистина свещено. Навремето всеки е занасял там кръст от различни материали. Катедралата е много интересна, а всичко е свързано с техния национален герой Гедиминас, Велик херцог на Литва и легендарен основател на Вилнюс.
Пътуване до Копенхаген: Колко струват три дни в най-скъпата страна в Европа?
Забележителностите на Литва започват от Стария град на Вилнюс. Това е истински исторически център, където цари специална атмосфера от минали векове и има много паметници на културата. В него античната архитектура е почти напълно запазена. Тесните павирани улички позволяват да се ходи само пеша.
Докато човек се разхожда по тези богато украсени пътеки, минаващи между древни каменни сгради, може да се озове близо до не по-малко интересни църкви – православни, лютерански, католически. Също така сред забележителните обекти са музеи, хотелски дворове, учебни заведения и жилищни сгради. Тук човек може да се запознае с готическата архитектура да се види сгради, създадени в стиловете ренесанс, арт нуво, класицизъм и барок.
В допълнение към визуалното запознаване с историческата част на града, разходката из стария Вилнюс задължително трябва да включва и лека закуска в уютно кафене или ресторант. А те там са навсякъде.
Над града се извисява Кулата на Гедимин, единствената останала част от Горния замък във Вилнюс. До нея можеш да се изкачиш с лифт или пеша. Ако човек тръгне пеша, ще се наслади на зеленината на прекрасния парк, чиите алеи се вият до самата кула. В нея се помещава музей, излагащ археологически находки от хълма и околните райони. Музеят пък разполага с макети на замъци от Вилнюс от 14-и до 17-и век, въоръжение и иконограски материали на Стария Вилнюс.
Кулата на Гедимин днес е важен държавен исторически и исторически символ на столицата и на самата Литва. Той е изобразен върху бившата национална валута литас, и се споменава в многобройни литовски патриотични стихове и народни песни.
Антверпен – градът на диамантите
В подножието на хълма се намира катедралата на Вилнюс, чиято камбанария се извисява на 57 метра над площада. Именно а този хълм е бил основан и градът. От върха на кулата се разкрива прекрасна гледка към Стария град, който е историческият център на Вилнюс, където се смесват различни архитектурни стилове. Често е споменаван като „Балтийския Йерусалим“ и пази останки от древни литовски, полски и еврейски култури.
В Стария град се намира най-старият университет в Източна Европа – Университетът на Вилнюс. Основни забележителности са катедралата „Св. Петър и Павел“ – шедьовър на барока, площадът на Кметството „Св. Франсис“ и църквата „Св. Ана“.
Със своята 700-годишна история градът се отличава с изключителна комбинация от източна и западна архитектура. През 15-и век Вилнюс е сред най-големите градове в Европа и важна част от Полската империя, разпростираща се между Балтийско и Черно море.
Страната еп ълна с невероятни природни цветове и истински архитектуарни шедьоври. Точно така може да се характеризира замъкът Тракай, разположен на 30 км от Вилнюс и близо до малкия древен град Тракай. Островният замък е представен от готически архитектурен ансамбъл.
В центъра се издига огромен княжески дворец. Основната сграда е заобиколена от мощни отбранителни стени и множество кули. Не само външната картина на архитектурния дизайн на замъка прави впечатление. Предните му стаи са украсени със стенописи, мазилка и витражи. Всеки детайл от вътрешното и външното обзавеждане говори за богатството на хората, живели някога в тези стени. Дори седлата за конете са били направени от злато.
Специалната романтика на екскурзионната разходка до стените на замъка Тракай се крие във възможността да се възхитите на водната повърхност на езерата Хелвий и Лука, измиващи подходите към древната сграда.
Единбург – замъци, уиски и Хари Потър
Трудно е да си представим забележитиленостите на Литва без курортния град Неринга. Този сравнително млад туристически ъгъл на страната, е основан през 1961 година. Историята на произхода на това прекрасно място обаче датира от векове.
Неринга се намира на Куршската коса. Курортният град с право се нарича перлата на Литва. Той е рай за артисти, както и притегателно място за туристи от цял свят. Плажовете на Неринга се отличават с най-високо ниво на организация и екологична чистота. На тези места омжете да ловите риба, има високи борови дъреват, уникална растителност, чист въздух и мек климат. Това е точното място, където човек може да излекува тялото си и да отпусне душата си.
Марина Стоева, в. „Галерия“