Свят

Потанцувайте сиртаки на приказния остров Крит

Точно преди две години – през септември – Гърция се прости с големия Микис Теодоракис, автор на сиртакито към легендарния филм „ Зорба гъркът“, направен по романа на талантливия Никос Казанджакис. Можете да се потопите в атмосферата на това време като отскочите до столицата на приказния остров Крит – Ираклион.

Тук е роден и отрасъл автора „Алексис Зорбас“ , номиниран девет пъти за Нобелова награда. В околностите на града има музей в негова памет. Малко известен факт е, че писателят е бил влюбен в прекрасната ни художничка Бистра Винарова, която обаче избира за свой мъж Симеон Радев. Може да отдадете почит на писателя и на хълма Мартиника, където е гробът му с епитафия: „Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Свободен съм!“.

Крит – романтика и история

После е редно, ако не да потанцувате сиртаки, то поне да му се насладите в някоя от тавелните в града, които предлагат невероятна кухня. Ако не искате да преядете, не се подвеждайте да поръчвате от менюто „Проста вечеря на критски селянин“ само за себе си. Порциите на всички ястия обикновено са доста обилни. Всичко си заслужава да се полее с ароматно критско вино.

В древни времена Крит е известен като Острова на боговете и с него се свързват много старогръцки митове – за цар Минос и Минотавъра, за Дедал и Икар, за Тезей и Ариадна, за Зевс, когото Рея ражда в пещерата тук. Казват, че история на Крит има още преди самата история. Според археолозите там е имало присъствие на хора още преди 130 000 години, през епохата на палеолита, а през 27000 година Крит е люлка на една от най-древните цивилизации – минойската.крит

Учените намират истини дори в митовете за цар Минос, от когото се смята, че произлиза тя. Английският археолог сър Артър Еванс открива двореца на легендарния цар Кносос на 5-6 километра от Ираклион.

Според легендата в околностите на двореца, построен от камък и украсен с прекрасни фрески, имало лабиринт, дело на големия майстор Дедал, в който живеел Минотавърът, но вероятно самият дворец е лабиринт. Комплексът, който удивява с размерите си се състои от на 1000 свързани с коридори помещения, сред които стаи, складове, работилници и др. Сред интересните обекти са Големият и Малкият дворец, Тронната зала, Кралската гробница. Помещението с фреските, театърът.

Оригиналните фрески които са открити се съхраняват в Археологическия музей в Ираклион, който притежава най-богатата колекция артефакти на минойците. Някои от находките са на повече от 5500 години. Музеят е от изключителна важност не само за Крит, а и за цяла Европа, тъй като дава безценна информация.

Откриха новия туристически сезон на остров Крит

На около 60 км. от Ираклион се намира вторият важен археологически обект – дворцовият комплекс Фестос, който според мнозина е дори по-рядък и елегантен пример на минойската архитектура от Кносос.

крит
Снимка: pixabay

Ираклион не предлага само забележителности, свързани с минойската култура. Част от местата за посещение са фонтанът „Морозини“, венецианската крепост, която се издига на пристанището и други.

Хилядолетия наред Крит е обитаван от различни народи, оставили следи от своята култура- византийски манастири, турски джамии и т.н. Интересът към най-големия гръцки остров се определя от местоположението му. Гледан от небето Крит напомня на летящ дракон, разперил криле между три континента Европа, Африка и Азия.

Традициите и естествената красота на природата са най-запазените в западните и източните райони на острова, докато на северно крайбрежие доминират модерните хотели. За любителите на природата ще е интересно посетят вероятно най-дългото дефиле на Европа, което сега е национален парк „Дефиле Самария“. Този природен феномен се намира на Белите планини в западната част на Крит. На входа му има хижа, а след селцето Санта Мария се навлиза в най-тясната част на дефилето, наречена Желязна порта. Тук скалните стени са високи около 600м. и са на разстояние не повече от три метра една от друга. „Дефиле Самария“ е дом на интересни растения, редки животни като критската планинска коза, разнообразни птици – ястреби, скален и малък орел, мишелов и много други, пише „Филтър“.

Преходът през каньона продължава средно около 6-7 часа, но всяка минута си заслужава заради невероятните гледки, които се разкриват с всяка стъпка.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button