В поемата „Енеида“ римският поет Вергилий говори за някакви гадатели – сибили, които, вдъхновени от бог Аполон, предсказват бъдещето и изпълняват много други мистични функции. Най-известната от тях е Сибилата от Куме, която предсказва бъдещето на Еней и го придружава в подземния свят.
Според легендата Аполон е отмерил толкова години живот на тази Сибила, колкото песъчинки е събрала в шепата си. Тя обаче забравила да помоли за вечна младост и изсъхнала, докато се превърнала в мъничко, сбръчкано създание.
Пещерата Божиите очи сбъдва желания
С течение на времето тялото й се побира в бутилка, окачили я на дърво, и между думите на пророчествата тя моли за смърт.
Думите на Сибилата са запазени в книги.
През 1932 година в Куме, място близо до Неапол, е открита пещера, за която се смята, че принадлежи на Сибилата. Куме е може би първата гръцка колония на италианския бряг, основана през 18-и век пр.н.е.
Наблизо, във вулканичен кратер, се намира езерото Авернус, което гърците и римляните са възприемали като вход към ада. „Когато птиците прелетяха над езерото, те умряха от отровни изпарения“, пише Вергилий.
Тя е с дължина 131 метра и е издълбана в скалата. Напълно права, тя завършва с малка зала с три ниши. В дъного на тунела има и квадратна стая със заоблена арка, а точно зад нея вляво малко по-ниско е стаята на оракула, с три малки арки, поставени в кръст. За човек, който влиза в първата стая и погледне към стаята на оракула, изглежда, че това е само вестибюл и тунелът може да продължи по-нататък през три врати, но тогава се разбира, че те са затворени, сякаш огромна кубична маса блокове предотвратява влизането в по-нататъшно пространство.
Пещерата Фингал в Шотландия вдъхновява Менделсон
Може би има тайни помещения или дори други коридори. Може би това е известният вход към ада, който поетът Вергилий описва в известната си Енеида.
Цялата територия на Флегрейските полета е свързана с митове за смъртта и ада. Именно тук, според древногръцката митология, се е състояла гигантомахията – битката на боговете, водени от Зевс с гигантите. Омир в „Одисея“ споменава кимерийците, които са живели в района още преди гърците и са били свързани с подземния свят на Флегрей.
Според представите на гръко-римските народи за задгробния живот, някъде в района на езерото Авернус е скрит входът на Тартар (подземният свят).