Най-опияняващите ваканции за европейците някак естественос е насочват към топлите брегове на Франция, Италия, Испания. Поклонниците на винените богове не правят изключение. Тези особени пилигрими поемат към лозята на Бордо, Тоскана или Ла Риоха, където ги очакват винарни с дъх на мъзга.
Храмовете на виното и онзи друг, различен живот, който събира в чаша топлината на слънцето, аромата на земята и още нещо, оставено от хората, за които виното е изповед, молитва и съдба.
Наричат бордо световната столица на виното
Ако сте решили да посетите този френски град, предвидете си поне три дни, за да обиколите наоколо. А отседнете ли в града, можете да започнете с разходка в историческата централна част, която е напълно реставрирана и на практика заема половината град.
За да бъде всичко по френски, започнете деня с кроасан и кафе, в което и да е бистро, близо до църквата „Сент Мишел“ например. Намира се лесно по камбанарията, която е една от най-високите във Франция и се вижда на практика от всяко място в града. Разположена е на стария поклонически път до Сантяго де Компостела. Разходете се из тесните улици и старинни площади, насладете се на красивите сгради, направени изцяло от варовик, като Palais Rohan, където са настоящото кметство и Големият театър.
Обядвайте в кафенето на музея Le Cafe du Musee, което се намира на последния етаж на огромен магазин от 18 век, превърнат в Музей на съвременното изкуство. Това е любимото място за неделен обяд на местния хайлаф. Истинското пиршество оставете за вечерта.
Къде се намира най-старата лоза в света
Ако искате висок стил, тук е мястото да опитате прословутия гурме ресторант La Chapon Fin, който още през 60-те години на миналия век е включен в списъка на 33-те най-добри френски ресторанта, според гид „Мишлен“.
Тук ще получите перфектната вечеря с подбор от вина, чийто вкус никога няма да забравите, както и цената. За сметка на това всичко ще бъде сервирано като произведение на изкуството.
Известните в цял свят лозя на Бордо се намират на половин час с кола от Медок, на 45 минути от Сент Емилион и на час от Сотерн. Можете да ги обиколите сами и да се наслаждавате на гледката или да се включите в курс по дегустация срещу заплащане. Така, освен да опитате легендарните вина „бордо“, ще научите и тайнствените критерии, по които ги оценяват познавачите.
На 400 км от Бордо пък вече сте в Ла Риоха, Испания
С кола разстоянието се взима за 5-6 часа заради ограничението на скоростта до 60 км/ч, а с влак пристигате за около 3 часа. Почитателите на морето избират пътешествие с корабче или автомобил, което отнема около половин ден.
Дори името на тази северноиспанска област идва от ароматния букет различни сортове грозде, от които се е правело виното риоха.Целуната отново от галения средиземноморски климат, хълмистата местност дава живот на 14 000 лозови масива, а сред тях са 150 винарни, които произвеждат 250 милиона литра вино годишно.
Най-много е червеното, но и белите не са пренебрегване, както и модного напоследък розе. Историята на хората по тези места е всъщност история на лозята и виното, което официално се произвежда тук от десети век. Сътворяването на напитката било така издигнато в култ, че през 1635 година кметът на главния тогава град Логро забранил преминаването на каруци и дори на ръчни колички по улиците край избите, защото вибрациите, които предизвикали можели да влошат качеството на виното.
Дегустациите предлагат ново преживяване
В зависимост от това кой сезон ще изберете за винена обиколка на Ла Риоха, задължително ще попаднете на някой от многобройните фестивали и живи фолклорни традиции. Една от най-старите е танцуването на кокили, което се провежда почти всеки месец. Всяко лято тук се разгаря La Batalla del Vino (Винената битка), която неизвестно защо е посветена на местен светец, покровител на селището Харо.
Още рано сутринта улиците се изпълват с хора, които носят задължително пълни с вино кожени мехове, които насочват към всеки срещнат, и го къпят със скъпоценното питие. Това взаимно поливане продължава, докато свършат амунициите, а участниците до един са мокри и в повечето случаи почернели от танина. Така издокарани, всички се събират на площада за луди танци и естествено, за много пиене.
Независимо дали ще отседнете в столицата Логроньо,
или в някоя от специалните вили за гости, съпътстващи избите наоколо, не пропускайте дас и поръчате за мезе към виното типичните за района ястия. Най-широко разпространени тук са варените картофи с местния пикантен колбас чоризо или агнешки пържоли. Ястията с пъдпъдъци, пъстърва или риба треска също са типични за този невероятно чист за Европа регион.
Тоскана е другото име от библията на винените пилигрими. Тази италианска провинция от векове е известна като мека на виното и храната и до днес не престава да бъде неизменно в челните места на Forbes, когато става дума за винените дестинации на света. Най-добра стартова точка за опознаване на винена Тоскана е Флоренция.
Самолетът до там и обратно излиза 350 и 400 евро. Еднедневен тур пък варира около 200 евро в зависимост от броя на хората в групата и глезотиите, които искате да включите.
В тази част на Италия къщите се строят от камък, така че дори през лятото, когато навън пейзажът лъха на пещ, с температури, гонещи 50 градуса, вътре остава не повече от 15-18 градуса. Нищо чудно, че почти всяка къща притежава своя собствена изба, където се съхранява някое от световноизвестните средиземноморски вина. Така че какво друго му остава на човек, освен да се полюбува на залеза, седнал на терасата на някоя тосканска вила, и преди да отпие от поредното вино, да се заслуша в разказите за това как се ражда еликсирът на боговете.
Имена, като Chianti или Montalcino,
носят вековната слава на района, от който произхождат, а комбинацията с романтична история и кухня, на която никой не може да устои, правят тези места едни от любимите за винен туризъм. Еднодневните винени круизи, са програма минимум за всеки цинител. Независимо дали ще поемете към хълмовете между Флоренция и Сиена, или към Монталчино – родното място на едно от най-скъпите вина в света – brunello, програмата ви ще бъде в малка група и с добре охладен ван, който ще се носи леко сред хълмовете, докато експерти ви разказват историята на всеки лозов масив.
Още преди лекия обяд ще потънете в мрака на избрана изба, за да чуете тихото гъргорене в бъчвите и да опитате някои от опияняващите напитки, които отглеждат тук минимум 4 години, преди да бъдат бутилирани и пуснати на пазара. След обяд, който е нещо като местно свещенодействие, ще пропътувате още няколко десетки километри сръд хълмовете, осеяни с лозя и замъци, преди да направите второто си посещение в местна изба и да завършите в СПА център, където гроздето се превръща в балсам не само за душата, но и за тялото.
Източник: Сп. „Дестинации“