Судан е място, което не е популярна туристическа дестинация, но това не означава, че няма какво да се види. Тази огромна по територия африканска страна – почти 2 милиона квадратни км, има изключителни исторически артефакти. Сигурно сте чували за Нубийските пирамиди. Те се намират именно в суданската пустиня – на малко парче от нея, в което има повече от тях, отколкото в Страната на фараоните. Докато Египет е дом на най-големите и известни в света, то Судан държи рекорда за най-голямата колекция от тези впечатляващи древни структури.
Разкъсвана от войни и болести, северноафриканската държава има какво да предложи на ценителите на културата и историята. Нубийските пирамиди са разположени далеч от конфликтните горещи точки в страната, коятоп редлага богатото и дълго игнорирано археологическо наследство. В миналото на тези места близо до бреговете на Нил в Североизточен Судан се простира обширното Нубийско царство – една от най-ранните цивилизации на Древна Африка.
Пирамиди, които там са два пъти повече от тези в съседен Египет, са разпръснати на различни места – Керма, Набта, Нури, Нага и Мерое.
Еднодневно пътуване от около 240 километра северно от Хартум – столицата на Судан, ще ви отведе на място в пустинята, където редици от поразителни древни пирамиди се извисяват пред вас като мираж. Над 200 пирамиди, групирани в три обекта, са издигнати като гробници за царе и царици, управлявали нубийското кралство Куш на брега на Нил в продължение на повече от 1000 години. Това е било по времето на мероитския период до залеза му през 350г. сл. Хр. Там са погребани и някои от най-богатите благородници на Мерое и Напата, столици на древното Кушитско царство.
Легендата за Стобските пирамиди: Древните изкупили в потоп греховете си
В Мерое обаче е най-голямата концентрация на пирамиди. Макар и по-слабо известни от тези в Гиза и по-малки от египетските си братовчеди, нубийските са не по-малко забележителни. Построени са преди около 2500 години, много след като египтяните са престанали да погребват своите фараони в масивни гробници – практика и традиция, които почти довеждат държавата им до финансов колапс.
Но владетелите на Мероитското царство очевидно са бли очаровани от масивните, скъпи и величествени структури и започват да ги имитират. В Мерое те издигат множество впечатляващи пирамиди, които варират на височина от 5-6 до 30 метра, като често основата им е съвсем малка – рядко надвишава 7 метра. Това прави страните на пирамидите изключително стръмни, което коренно ги различава от тези в Египет.
Често нубийските структури са украсени с декоративни елементи от куртурите на Египет, Гърция и Рим, а една от най-големите е построена за жена.
Историята на страната на нубийските пирамиди започва през 5-ото хилядолетие пр.н.е., когато тук се появяват първите селища. Те са построени между 17-и и 7-и век пр. н.е. и след това са били използвани като места за погребение на крале и високопоставени служители в продължение на няколко века. Днес те са определяни като истински архитектурен шедьовър.
Река Нил отново „потече“ край египетските пирамиди
Един от най-интересните факти за тях е, че са построени не само от камък, но и от слънчева глина. Структурата на пирамидите се състои от гранитни блокове, които са положени в специфичен модел, за да се създаде формата на пирамида.
След това блоковете са закрепени с глина и изоставени на слънце, за да изсъхнат и да се твърдят. Този метод на строителство позволява на древните нубийци да спестят от камък и са създадат по-достъпни и по-евтини пирамиди.
Гьобекли тепе – тук е заченато човечеството
Освен това те се различават от другите по това, че имат по-широки основни и по-равни склонове от египетските. Това предполага, че древните нубийци са имали, че древните нубийци са имали по-напреднали математически и строителни технологии от техните съседи на юг.
Друг уникален факт за Нубийските пирамиди е, че те са открити сравнително наскоро, едва в началото на 20-и век. Преди това те са били покрити с пясък и затова са останали неизвестни за много народи по света. Въпреки това, благодарение на усилията на археолози и научни изследователи, днес са се превърнали в един от най-известните исторически обекти в света.
Почти всички пирамиди са ограбени или полуразрушени преди векове. Италианският изследовател Джузепе Ферлини осакатява няколко от тях в ръсенето на съкровища през 1800 г. и те остават без заострените си върхове.
В Египет изграждат високоскоростна жп линия от плажовете до пирамидите и Луксор
С течение на времето в гробниците са открити много артефакти, включително керамика цветно стъкло и колчани със стрели, останки от лъкове, пръстени, конски колани, мебели, метални съдове, които свидетелстват за обширна търговия с Египет и Древна Елада.
Дори само заради незабравимото преживяване да имате единствено на свое разположение обект на ЮНЕСКО, без да е необходимо да висите на опашка или трескаво да си проправяте път през тълпи туристи, си струва горещото шофиране в суданската пустиня. Маршрутът към пирамидите пък е осеян със села, които предлагат поглед към традиционния начин на живот в Судан.
Сърдечни и приятелски настроени, местните жители предлагат разходки с камили около пирамидите срещу скромна такса. Посетителите могат да влизат в много от пирамидите, в които интригуващи рисунки по стените разкриват случки от живота на починали царе.
Марина Стоева, в. „Галерия“