Новини

Нови открития променят историята на Диарбекир

При разкопките в могилата „Амида“, наричана „сърцето на Диарбекир“, бяха открити доказателства, че заселването на този археологически обект датира отпреди 10 000 години, предаде Анадолската агенция специално за БТА.

Могилата е служила като селище за множество цивилизации, включително хури-митаните, урартите, асирийците, мидийците, персите, поданиците на Великото царство на Тигран, римляните, сасанидите, византийците, омаядите, абасидите, марванидите, селджуките, ортокидите, аюбидите, ак-коюнлуидите, сефевидите и османците.

Разкопките на обекта започнаха през 2018 г. под ръководството на професор Ирфан Йълдъз от Педагогическия факултет на Университета в Диджле, с одобрението на турското Министерство на културата и туризма.

Сред откритията, направени досега, са останки от 1800-годишни водни канали, отоплителна система, 1700-годишни погребални камери, 782 гранати от Първата световна война и 800-годишни мраморни артефакти. Текущата работа се фокусира върху района на юг от приемната зала на двореца „Артуклу“ и между „Сарайкапъ“ и Царския път.

Въз основа на доказателства, основаващи се на следи от огън, керамични фрагменти и каменни материали, намерени в един от изкопите, изследователите установиха, че заселването в могилата е започнало преди 10 000 години.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button