Свят

Малта – островът на дворците и тишината

Архитектура на арабския халифат и малтийските рицари, девственап рирода и скалисти брегове, наситено синьо море и потънали в пъстри, сякаш вечно цъфтящи растения – така ви посреща Малта. Прибавете усещането за водата, която ви заобикаля отвсякъде, мистиката на Малтийския орден, владял векове този остров и оставил своите катедрали, каменни отвън и разкошно златни отвътре, тръпката, че в скалистите заливи някога са се крили пирати, рибата в ресторантите, ведрите усмивки на тукашните жители и няма как да не се усмихнете на предстоящата ваканция.

Когато южното лято започне да прегаря и слънцето вече не е враг – това е времето на белия остров. Независимо дали вашият предпочитан орден е този на плажуващите от изгрев до залез, на любителите на архитектурни прелести, на местата, където може да се позабавляваш с деца, или на онези, които предпочитат да живеят нощем и да спят денем – всички съжителстват на тази земя като една човешка длан.

Първи се прехласват феновете на историята

 и архитектурата. Хилядите години история позволяват на Малта да се гордее с най-разнообразно културно наследство. Едни от най-старите следи за живот са от времето на неолита, от когато са мистериозните мегалитни храмове, посветени на огинята на плодородието.

По-късно финикийците, картагенците, римляните и византийците оставят своя отпечатък за образа на островите. Малта е резиденция на Йоанитския католически орден, основан по време на Кръстоносните походи под ръководството на брат Жерар през 1080г. и съществуващ и до днес.

Градовете на острова буквално се преливат един в друг, като трудно може да се ориентирате дали сте в определен град, квартал или курортно място с хотелски комплекси. Столицата носи името на създателя си – Великия магистър на Малтийския орден Жан Парисо Ла Валет, в чийто някогашен дворец, издигнат между 1571 и 1574г., днес се помещава парламентът. Наричат Ла Валета „Градът на рицарите“, или „Градът на дворците“, заради красивите варовикови крепости и замъци, разпръснати навсякъде.

малта
Снимка: Pixabay

Тесните улички пък се вият между красиви бяло-жълтеникави красиви постройки, направени от т.н. малтийски камък.

Жителите на Малта са ревностни католици 

и на това малко място има издигнати общо 359 църкви. Както с гордост казват местните – за всеки един ден от годината. Един от най-впечатляващите католически храмове е „Свети Йоан Кръстител“ в Ла Валета. Величестваната постройка на мълък китен площад в центъран а града е построена 16-и век от рицарите хоспиталиери и е наречена на светията, който покровителства ордена.

За да влезете в храма, забравете късите поли и панталонки и си сложете нещо по-прилично. Богатството, с което ще ви посрещне вътрешността на катедралата, не бива да ви изненадва. След като рицарите йоанити биват прогонени през 16-и век от остров Родос от турците и се установяват в Малта, те са принудени да строят кораби и да станат мореплаватели, от което бързо откриват пиратството.

Така, през следващите два века галериите на благородните от Малтийският орден стават страшилища за крайбрежията на мюсюлманските средиземноморски държави. Плячката се разделя, но голяма част от нея се влага в златото и разкоша на катедралите на ордена. Под „Свети Йоан Кръстител“ са погребани над 400 рицари, като надгробните им плочи всъщност са на пода на църквата, всяка една с благородническия си герб.

Кои са най-красивите селца в света

В параклиса към катедралата може да видите още и прочутата картина на Караваджо „Обезглавяването на Свети Йоан Кръстител“. В Ла Валета не бива да пропускате също замъка на арагонците, наварците и каталонците, където в момента се помещава Министерството на икономиката, както и този на кастилците и португалците, който функционира и като офис на премиера на Малта.

Старата столица Мдина

 или, както още мило я наричат „Градът на тишината“, също е изключително вълшебно място, от което всеки ъгъл разказва любопитни стари предания и където чувате единствено стъпките си, повея на вятъра и далечния звук от хиляди цикади. Мдина е крепостен град, построен от арабите, и тук може да усетите с най-пълна сила духът на Малта, смесица от културата на различни народи.

В момента тук живеят едва 300 човека. Не пропускайте централната епископска катедрала „Свети Павел“, построена на мястото, където според преданието първият епископ на Малта Публиус се срещнал с апостол Павел след неговото корабокрушение на скалистите брегове на острова.

Но каква ваканция ще е Малта, ако всичко е само история и каменни легенди. Островната държава, която е минала и през статута на английска колония, всъщност гъмжи от млади хора. Нищо чудно, след като изучаването на английски в многобройните школи тук е втората по големина индустрия, след туризма.

И докато през деня улиците са спокойни и приятно провинциални, в сравнение с други туристически места в Европа, вечер те се изпълват с тълпи от млади хора, които обикалят от заведение на заведение. Нощният живот кипи най-вече в Слима и Сейнт Джулиан, където е прочутата улица с баровете и дискотеките, където можете да се забавлявате до изгрев слънце.

Селото на Попай е една от изненадите 

и местата за страхотно забавление, особено ако сте деца или самите вие изпитвате удоволствие да се върнете в палавите години. Селото на Попай на брега край Ла Валета е една от най-веселите изненади на Малта. Малкото рибаско селце преди години било използвано за естествен декор на филма за известния анимационен герой Попай моряка.

Днес това е увеселителен парк, където можете да се позабавлявате на живо с рисуваните герои, да танцувате, да пазарувате и да си направите разходка с лодка из миниатурните канали, сякаш попадате в жива приказка.

Разходките с корабче са едни от най-очарователните развлечения в Малта, не само в селото на Попай. За един ден ще видите острова от всички страни и ще се учудите всъщност колко малка част от него е обитаем. Тук ви посреща дивата красота на непристъпни отвесни скали, изваяли природните чудеса Лазурният прозорец до остров Гозо и Синята пещера и ще си подарите няколко часа на едно от най-прекрасните кътчета в тази част на Средиземно море – Синята лагуна. Това е райско местенце до остров Комино, където може да се гмуркате или само да се възхищавате  на гледката от лазурносиня кристална вода, като в южните морета, и невероятно белия пясък в залива. И ще помните този ден в живота си завинаги.

Източник: сп. „Дестинации“

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button