Две седмици след великденските празници андалуският град се изпълва с музика, светлини, цветя и невероятни атракции. За седмицата на Априлския панаир Севиля е център на красотата и забавлението. Станете част от тази емоция чрез следващите страниците.
Светлини, моля!
Това е началото: със запалването на над 300 хиляди празнични светлини по улиците, уникалната светеща украса на официалния портал и хартиените фенери, разположени като пъстри облачета над улиците, се открива чаканото от всички едноседмично тържество. Казват, че да попаднеш в Севиля в този момент, е като да се докоснеш до най-старите испански традиции.
А там те наистина се пазят: хората се подготвят месеци наред за любимия си празник. Едни шият рокли в цветовете на дъгата, други приготвят уникални карети и цветни украси за конете, трети се грижат да подготвят своята палатка за панаира. По традиция, останала още от животновъдите в началото на историята на панаира, всяка година край река Гуадалкивир се разпъват големи палатки, наричани касетас, в които гостите на празника могат да погостуват, или да надникнат леко завистливо, защото достъпът понякога е само за избрани.
Гостоприемните палатки
Някои касетас са на ресторанти, различни фирми и партии. Има и частни – на приятелски компании или стари фамилии, които десетилетия наред посрещат гости в панаирната си палатка, която за седмица става нещо като тяхна пролетна вила.
А в палатките (които са около 1500) човек може да се наслади на прекрасна музика, великолепни местни ястия (например тапас – хапки от колбаси, сирена и маслини), специфична напитка ребухито, приготвена от местно бренди и газирано лимоново питие… И на много танци – това е родината на фламенкото, а в Севиля дори има местен вариант на този танц – севилянас.
По улиците на арената
Макар и вече да не е търговско събиране на животновъди, всъщност животните имат своето място на панаира. Това е предиорът, когато в Севиля е най-добре човек да забрави за автомобила и да се качи на карета.
Ако при създаването на панаира само знатните и търговци пристигали с богати и пищни карети, за да се покажат, днес всеки може да се включи във впечатляващия парад на ездачите и каретите. Шествието минава през основната част на града и радва погледа: кочияшите са достолепни, конете – закичени с пъстри помпони и цветя. Усещането е, че попадаш в приказка. Не чак толкова приказно е на най-старата испанска арена за корида – „Пласа де Тапас“, докъдето стига парадът на каретите.
Сезонът на зрелищните карнавали: Венеция, Иврея, Ница, Кьолн и Бенш
На арената смелите тореро (а не тореадори, което е название дошло от френски) се изправят в напрегната битка с бикове, от която те побиват тръпки.
След толкова музика, танци, паради, битки и вкусови изненади празникът, започнал със запалване на светлини, логично завършва със светлинна феерия – красиви фойерверки, които осветяват Севиля и сякаш страстно, типично за испанския характер, изпращат гостите на града.
Източник: Сп. „Дестинации“