Ако преди години у нас само се говореше за винен туризъм, днес той преживява истински разцвет. В последните години у нас станаха изключително популярни дегустациите на място в малки или големи винарни. Повечето изби предлагат това приключение, а хората, които искат да си освежат уикенда с такова преживяване, стават все повече.
Посещението на изба и дегустирането на подбрани брандове се превърна в хоби, както и различните курсове по сомелиерство и винена култура.
Как да се подготвим за дегустация, ако сме решили да посветим част от уикенда си на това занимание?
На този въпрос различните организатори отговарят с редица съвети. Вслушайте се, защото те са важни за пълноценното ви преживяване. На първо място сред препоръките е да си отделите достатъчно време. Ако сте на организиран групов винен тур, вероятно самите организатори преценяват колко време да се отдели. Но когато решите сами да посетите винарни в определен регион, постарайте се да ви стигне времето за всички.
Важно е в групата да има поне един, който няма да дегустира, за да шофира. Също така е добре да не се претоварвате с повече от три винарни на ден. Задължително се погрижете за хапването между дегустациите, защото на място може да не се предлага.
Защо пещерите са добри за отлежаване на вино
Да съчетаете пътуване с дегустация е добра идея по няколко причини. Първо, ще можете да се запознаете с историята на местното винопроизводство, да видите и лозята, от които се прави виното, да се срещнете с технолозите и да научите повече за самия процес.
ВИнаги е вълнуващо да се видят бъчвите, в които отлежава божествената напитка, както и да се опитат различни сортове, използвани от винарната. И за малките, и за по-големите изби е валидно правилото да си направите резервация, пише „Галерия“.
Повечето неп риемат посетители по всяко време
Има винарни, които предлагат и настаняване, но е добре предварително да проучите, преди да изберете вариант за посещение в избраните от вас винарни. Има различни пакети за дегустация и можете да изберете онова, което ви е по джоба и по вкуса. Специалистите съветват още да не си слагате парфюм, за да усещате ароматите. Не забравяйте селфитата, с които ще можете да документирате емоцията и да се похвалите пред приятелите си.
В Грузия си имат шеф по наздравиците – тамада
Ако във винарната ви позволят, вероятно ще можете да заснемете и кратко видео. Енолозите твърдят, че най-много се харесват онези вина, в чиито производствени места сме били. Вероятно това се дължи и на леко приключенския дух от пътуването, на приятната компания и на споделената вкусна емоция.