Заради скока на цените в менюто тази година летовниците масово загърбиха ресторантите на обяд и предпочитат да похапнат сандвичи и пица на плажа. Затова и редовната гледка по родното Черноморие са туристи, помъкнали хладилни чанти със сандвичи и плодове на пясъка. Причината е ясна – хапването в заведение до плажа, очаквано, е по-скъпо това лято.
Същото се случва и в морските курорти в Европа. Италианците например вече се върнаха към старата практика за борба с инфлацията и носят храна и напитки за обяд край вълните.
Пържените картофки, сандвичите и пиците на плажа са най-предпочитани за изхранване от туристите и у нас, и в чужбина.
От бранша изчисляват, че средното увеличение на похапването у нас е 15-20% в сравнение с миналата година. Цифрите в моенютата са променени, особено в капанчетата и ресторантите около плажа. Супите струват средно между 5 и 8 лева, салатите – около 11 лева, основните гтонвени ястия между 7 и 15 лева. Порция риба върви между 7 до 17 лева в зависимост от вида.
На някои места се предлага и калкан, като цената на порцията е между 32 и 45 лева. Така обяд за трима излиза около 100 лева, без никакви глезотийки. Сердно сметката е поскъпнала с 50 лева, изчисляват курортисти.
Колко струва едноседмична почивка на семейство с две деца на морето
Салатите, както в София, така и в големите градове, както и по морето, изключително много надуват сумата. Най-евтината – шопската, можете да поръчате средно за 8 лева, „Овчарската“ върви по 10-ина, но по-изисканите предястия надхвърлят 12-13 лева, пише „Уикенд“. Така четирима души трябва да платят 40-50 лева само за салатите.
„Народната“ цаца пък направо се превърна в риба лукс. За порция край вълните плащате около 6-7 лева, а ако предпочитате по-скъпа риба, пригответе си около 20-ина.
Толкова струва ципурата, лавракът и сьомгата. Твърденията на български туристи, че едва ли не в южната съседка менюто е по-евтино или е еднакво с това в България са мит.
У нас салата, порция риба и бира ще излиза около 35 лева минимум, казват наши ресторантьори. Преди година обядът струваше около 25 лева. Порция цаца струва 6,90 – 10 лева, средна пица – 14, рибена супа – 8 лева, пилешка чорба – 5-6 лева, телешки кюфтета с гарнитура 10-15, кашкавал пане – 8-9 лева, пиле с ориз – 7-8 лева, порция зарган 17, а порция скумрия – 7-8 лева.
Варианти за по-скромно хапване се намират по масовите курорти. Определени места предлагат и евтина храна, друг е въпросът какво е качеството. Ако обаче решите да отидете в добър ресторант с умзика на живо, цената е съвсем различна.
Заведенията на крайбрежната във Варна предлагат салата, порция сафрид и халба бира и безалкохолно в рамките на около 35 лева. 500 мл бира струва около 4-5 лева, рибата излиза от 13 до 19 лева, салатата – 10-12 лева, т.е. увеличението е 10-12%.
Летовници твърдят, че сметката е доста висока в крайните северни точки – Кранево и Балчик. Увеличението е около 20%, като салатата върви по 10 лева, а порция сафрид или чернокоп е 15 лева.
Четиричленно семейство ще плати за едно хранене между 60 и 80 лева в зависимост от консумацията.
По груби сметки – най-евтин излиза обядът в Бургас – 27 лева, следват Варна и Балчик с 33 лева.
Айде стига с тая антиреклама! А четири салати в Гърция са около 8-10 евро за човек,т.е. 32-40 евро средно. Тук били 40 лв салатите за четирима ,а там са към 80 лв салатите за четирима. Що не пишете ,че там е двойно по-скъпо,а пишете ,че тук било скъпо,което въобще не е вярно?