Затворения от десетилетия храм „Св. св. Константин и Елена“ във Велико Търново, построен от Колю Фичето, посрещна стотици посетители по случай фестивала „48 часа Варуша юг“. Инициативата събра хора от различни поколения, които искаха да видят какво представлява отвътре една от емблематичните църкви в старата част на града.
В нейния притвор красив триметров мраморен паметник пази гроба на митрополит Панарет Рашев – вуйчото на съпругата на Христо Ботев – Венета, а пред входа на църквата е погребан сина на Колю Фичето – Иван. Сградата обаче е в окаяно състояние, със започнат, но недовършен от години ремонт и с нужда от сериозна реставрация, за да добие нормален за посещения вид.
Църквата е осветена от първия български владика Иларион Макариополски и в нея се е венчал Стефан Стамболов, коментираха запознати с историята на храма. Тук е извършено опелото на Колю Фичето, добавяха други от посетителите, според които това е била последната и най-любима църква на бележития строител.
Едни от най-задаваните въпроси към предстоятеля на храма отец Давид, който посрещаше посетителите, бяха защо толкова време никой не се е погрижил за сградата и какво трябва да се направи, за да се възвърне предишния й блясък. Според него проблемът не е свързан толкова с липсата на средства, а с бездействието на отговорните институции и недостатъчната активност от страна на обществото. Много от хората, дошли да видят вътрешността на църквата, предложиха помощта си и изказаха своите предложения как може да се подпомогне възстановяването на храма. Сред тях бяха архитекти, художници, представители на местни организации и граждани, предава БТА.
Мостът на Фичето в Бяла грейна с ново художествено осветление
Отварянето на църквата „Св. св. Константин и Елена“ за посетители беше по идея на главния организатор на фестивала „48 часа Варуша юг“ Галин Попов, приета от отец Давид въпреки притесненията му относно състоянието на храма. Специално за събитието, вътрешността на сградата е основно почистена от него и доброволци. Първоначалният замисъл беше в храма да се проведе концерт на японския музикант Шинго Масуда. Впоследствие за място на проявата беше избрано пространството пред входа на „Св. св. Константин и Елена“, където наскоро бе изграден малък амфитеатър. Там зрителите успяха да чуят и видят изпълненията на Масуда на арабския струнен инструмент канун.
Фестивалната програма продължи на плажа край река Янтра с музиката на Tammi Elefant, Three Men Orchestra и джем сешън, а сред публиката бяха и момчетата от група „Молец“, които предишния ден зарадваха почитателите си във Велико Търново с концерт от своето турне.
В последния ден на тазгодишното издание на фестивала „48 часа Варуша юг“ отново имаше разнообразни прояви, които започнаха още сутринта. Сред тях бяха образователната разходка „Зрънца за птиците в квартала“, лекции и дейности с екологична тематика и насоченост, работилница по аналогова фотография, литературни занимания, рисуване върху коприна, йога, изложби и алтернативни училищни часове.