Изследователите твърдят, че пещерите от векове са използвани за отлежаване на вино. Част от манастирите, където се е произвеждала божествената напитка, са се намирали близо до скални масиви с пещери и това е предопределило практиката на старите винари.
Можем само да гадаем от кои векове датира тя, защото точни източници по този въпрос няма. Защо предците ни са избрали тези естествени изби? По този въпрос учените имат редица проучвания и вече се знае, че тези природни феномени са били предпочитани за винени складове по няколко причини.
Най-важната от тях е равномерната и постоянна температура. Това условие е и първото по значимост, за да се постигне качествено отлежаване. Още в древността е било известно, че температурните колебания увреждат виното и на производителите им е било необходимо да натрупат вековен опит, за да установят колко полезни са пещерите за техния продукт.
Наред с това пещерите са и тъмни – виното не обича пряката слънчева светлина. Слънчевите лъчи влияят върху химическия състав на напитката и могат значително да го променят.
Над 300 вида млади вина дегустираха на фестивала „Дефиле на младото вино“ в Пловдив
Тези два фактора са гарантирали запазвнане на отличните вкусови качества и затова дори в наши дни пещерите се използват за отлежаване на вино.
България се гордее с пещера Магура и Прилепналата галерия, в която стареят пенливи и тихи вина. Винените туристи са тези, заради които и редица други пещери предлагат дегустации, пише „Галерия“.
Спелеолозите в този случай си подават ръка с енолозите, аг остите имат уникалната възможност да се потопят в една екзотична атмосфера, гарантираща запомнящо се изживяване.