
Започнаха спасителните разкопки в античния град Хераклея Синтика. Това каза професор Людмил Вагалински, ръководител на работата на археолозите в античния град. Те се налагат заради инвестиционно намерение на „Булгартрансгаз“. В района на античния град работят три екипа под ръководството на професора, а техника улеснява процеса.
Подготовката за проучванията е от месеци. В момента имаме около 35 работници. Работим главно с машини. Следим внимателно процеса. Всички екипи с археолози са от Националния археологически институт с музей към Българската академия на науките, като ръководители на екипите са колеги от различни музеи и институции, обясни професор Вагалински.
Той добави, че единият екип още от средата на март е в района на петричкото село Митино. Очаква се работата им да приключи до средата на април. Останалите два екипа са в района на Хераклея Синтика.
Имаме доста археологически екипи в района на Сандански и Петрич, които извършват спасителни разкопки. Разширява се газопреносната мрежа за връзката България-Гърция и това налага спешната работа на археолозите. Разкопките се осъществяват в периферията на античен град Хераклея Синтика. В момента сме се разделили, проучваме трасето на газопровода и площадки. Трябва да ги изследваме за археологически структури, за да може да спасим информацията, която е оцеляла преди началото на строежа, каза още проф. Вагалински.
Съгласно одобрена процедура, след като археолозите приключат работа си, се очаква междуведомствена комисия от Министерство на културата да реши дали е възможно теренът да бъде освободен за строителство или ще се наложи довършване на участъци от обекта.
Професор Людмил Вагалински съобщи още, че след като приключат спасителните разкопки, археолозите ще започнат работа в друг обект в района на Хераклея. Той се намира на юг от града и минава край река Струмешница.
Професор Вагалински изрази надежда спасителните разкопки да приключат до края на юни, а през юли да започнат вече редовни разкопки на централния площад на форума на Хераклея Синтика.