Един милион корени лоза бяха унищожени в Австралия заради свръхпродукцията на вино. Общо 20 милиона ще бъдат извадени. Причината е значителният спад на консумацията на вино в световен мащаб и търговските спорове с Китай. Австралия е сред производителите, засегнати най-силно. Основните продукти са червени вина с ниска цена, а интересът към тях пада най-бързо, предава НОВА.
Свръхпроизводството на грозде свали рязко цените и заплаши с фалит стотици винарни на континента. Австралия е петият най-голям производител на вино в света с повече от 1 милион литра годишно. Складовете са пълни с продукция за две години и някои собственици са склонни да я продават на каквато и да е цена.
“Изкореняваме тези лозя, защото с днешните цени сметката не излиза. Калкулацията колко долара изкарва един хектар показва, че не е достатъчно. Няма смисъл да отглеждам култура, от която не мога да се издържам. Това са блокове с 35-годишна шира. Предвидени са за изкопаване с багера”, разказва Джеймс Кремаско, който е четвърто поколение производител на вино.