Туристи от над 40 държави са посетили Тетевенския край през първите седем месеца на годината. Интересът от чужденци към региона се увеличава, повече са и българите, избрали красивата природата, спокойствието и чистия въздух на Тетевенския Балкан. Това сочат данните от Единна система за туристическа информация (ЕСТИ), предоставени на БТА от Община Тетевен. Според тях от началото на годината до края на юли в Тетевенско са пренощували близо 13 хиляди туристи, което с почти 500 повече от същия период на предходната година.
Чуждестранните посетители, реализирали нощувка в местата за настаняване в общината, са 340, което е с 81 повече до края на юли 2023 г. Най-много са от Куба – 48 и от Турция – 30. Имало също посетители от Алжир, Бразилия, Виетнам, Египет, Еквадор, Израел, Индия, Тунис, Хондурас, Южна Корея, Япония, Чили, както и от цяла Европа.
Увеличават се и румънските туристи, както и тези от Русия, Германия, Литва, Чехия, Португалия и др.
Най-посещаваната туристическа дестинация в региона е курортното село Рибарица. Кметът на планинското селце Пенка Ганева каза за БТА, че тази година според нея този летен сезон е по-слаб от миналогодишния. През уикендите курортът е пълен, но през седмицата интересът е по-малък. Ако преди средният престой на посетителите е бил пет-седем дни, сега е намалял на два-три. По думите на Ганева това се дължи на факта, че хората искат през отпуската си да отидат на планина, но и на море.
Кметът разказа, че село Рибарица официално е обявено за курорт преди 60 години, но много по-рано започва организираният туризъм. През 1932 г. доц. д-р Вела Георгиева идва в Рибарица и установява, че има прекрасна възможност да развива туризъм. Тя и съпругът ѝ наемат няколко вили и още през 1932 г. поставят началото на организираното курортно дело в село Рибарица. „Този вид селски туризъм, за който говорим днес, се прави още 1932 г. в Рибарица. Запазена е брошура от тогава, която Вела Георгиева е разпространявала в София, за да води туристи в Рибарица с балнео-лечебна цел. Оттогава започва туризмът в Рибарица – строят се много вили, врати отварят редица ресторанти“, каза Ганева.
Днес хотелите и къщите за гости в курортното селище са около 70. Въпреки че от 30-те години насам населението в Рибарица е намаляло наполовина, туристите са се увеличили няколко пъти.
Именно туризмът, заедно с дърводобива, е основният поминък на местните хора.
Стара планина – красота, величие и богата история
„Рибарица е климатичен курорт, туристите могат да се наслаждават на прекрасната ни природа. Тя е заобиколена от панорама от върхове и долини, от вековни гори, тучни поляни, бистри планински потоци. Свързана е и с историята, тук се намира местност Костина – лобното място на Георги Бенковски. Имаме и много екопътеки, сред които „Черния рът“, която излиза над Рибарица и разкрива красива гледка. В местността гнездят над 200 вида птици затова е защитена. Рибарица е изходна точка на резервата „Царичина“ в Централен Балкан. Туристите могат да отидат до връх Вежен, хижа „Вежен“, до хижа „Георги Бенковски“. Любителите на природата се наслаждават целогодишно в Рибарица“, посочи още Ганева.
В региона е развита и конната езда, както и спортният риболов на характерната балканска пъстърва. Местните разказват, че именно заради изобилието от риба в миналото селото е получило това име.
През годините се развива и събитийният туризъм. Любители на фолклора от цялата страна всяка година се събират на Празник на народните обичаи и автентичната носия. С възстановка на 25 май се отбелязва годишнина от гибелта на Георги Бенковски на лобното му място местността Костина. Организират се също мотосъбори, представяния на различни марки автомобили, празник на рибата и други, каза още кметът на селото Пенка Ганева.