Ако се направи едно допитване кой е най-празничният, вероятно версиите ще са много. Повечето хора залагат на февруари, защото е пълен с карнавални тържества. Но се оказва, че октомври е не по-малко пъстър.
СВЕТЕЩОТО СЕУЛСКО НЕБЕ
Кой е казал, че времето за фойерверки е само по Нова година? Според някои хора дори само фойерверките са достатъчни, за да има празник – няма нужда от специален повод. Октомврийският международен фестивал на фойерверките в Сеул събира най-добрите пиротехници от цял свят, които, като истински магьосници, разиграват красиви светлинни представления в небето над града.
Да, можем да ги наречем представления, а създателите им – артисти, защото фойерверките вече се превръщат в необичайно изкуство, в което главният герой са цветните огньове в небето.
КЕСТЕНИ С ФРЕНСКИ ВКУС
Французите обичат кулинарните празници – за тях вкусната храна е нещо, към което трябва да се възпитава вкус от ранна възраст. А един от най-симпатичните „вкусни“ празници е посветен на кестена.
В негова чест през октомври французите развихрят въображението си и сътворяват уникални кестенови изкушения. От сутринта по улиците на френските градове и села замирисва на печени кестени, а с напредването на деня вече започват да се появяват все по-усукани рецепти: салати с кестени, ризото, шоколадово-кестенов мус, торта с кестенов крем… Дали омръзва? Не, този вкус трудно омръзва, защото кестенът е голям талант в преобразяването – представя се добре и в солени, и в сладки, и в леко подкиселени блюда…
ЯБЪЛКОВА ФИЛОСОФИЯ
Октомврийският празник на британците, който привлече вниманието ни, е Денят на ябълката на 21 октомври. Е, към вкусния плод като герои на този ден се присламчват и плодните градини и местните забележителности. Ще попитате – каква е връзката? Организаторите решили, че библейският плод всъщност е символ на многообразието във всички аспекти на живота.
Затова този празник не е просто кулинарно пиршество с ябълкови творения, а по-скоро почитане на ябълката като символ на физическото, културното и генетично разнообразие, за които човек не бива да забравя.
Разбира се, не си мислете, че това е празник, на който просто всички сядат и мислят за смисъла на живота: на този ден британците се отдават и на всякакви забавни игри – от състезание за това кой ще обели най-дългата ябълкова кора, до стрелба с лък по ябълка.
АРЖЕНТИНСКИ КИТАРИ
И не само: в началото на октомври в Буенос Айрес местните китаристи посрещат свои колеги от цял свят, но основно от държавите на Латинска Америка. Фестивалът се е превърнал в едно от най-престижните събития от този род и има доста почитатели – и сред изпълнителите, и сред публиката. В дните на фестивала Буенос Айрес се превръща в очарователно убежище за нежния струнен звук, който често се „визуализира“ с красиви латино танци.
ИНДИЙСКА ВЯРНОСТ
Един от най-нежните и романтични индийски празници е Карва Чаут – ритуалите по време на празника се извършват от омъжените жени за здравето, благополучието и дългия живот на съпрузите им. Провежда се на четвъртия ден от пълнолунието през месец картик по древноиндийския календар, като жените постят.
Сутрин омъжените жени посещават храмовете, после се събират заедно, разказват си митологични истории, пеят, а вечер обличат най-красивите си одежди и рисуват ръцете си с къна. Когато Луната изгрее, жените изпълняват традиционен ритуал – за да прекъснат поста си, те гледат Луната през сито, защото в този ден се гледа към нощното небесно светило, е неблагоприятно.
А после поглеждат през ситото към мъжа си – този поглед е като магия мъжът да не бъде застигнат от неприятности. Всичко приключва с жест от мъжа към жената – той й подава от ръка да хапне от специално приготвените ритуални храни, като така прекъсва поста, а после подарява на съпругата си щедри подаръци, като й благодари за любовта и предаността.
БЕРЛИНСКА ПРИКАЗКА
По средата на месеца, за цели 10 дни, Берлин става приказен: вечер паметниците и сградите в центъра се преобразяват от специално изградени светлинни инсталации. По една от катедралите „завалява сняг“ от светещи снежинки, колоните на Бранденбургската врата се превръщат в дъга или се обсипват с рози…
Милиарди разноцветни лампички и хиляди прожектори успяват да разгонят вечерния мрак и градът буквално засиява. Гледката по време на този празник на светлината е наистина вдъхновяваща.
ИНДИЙСКИ ОГНЬОВЕ
Един от най-големите религиозни празници в Индия (и навсякъде по света, където живеят индуси) – Дивали, тази година се пада на 31.10-1.11.
Какво празнуват? Няма да успеем да изброим всичко, събрано в идеята за този празник. Но най-важното, което вдъхновява индусите, е победата на светлината над тъмнината, на доброто над злото. Затова празникът е изключително светъл – практически във всеки дом постоянно горят свещи и маслени лампи, светещи фенери се пускат по реките, палят се в храмовете и по площадите.
В някои райони на Индия този празник е посрещане на новата година, в други – отбелязване на победата на боговете над демоните. И най-вече раждането от водите на световния океан на богинята на изобилието, благоденствието, щастието и късмета – Лакшми. Всички отправят молитви към нея, подаряват си подаръци и родителите благославят деата си.
ЛИТЕРАТУРЕН КЛУБ ПО ФРЕНСКИ
Как иначе да наречем трите дни през октомври, в които четенето се превръща в основно занимание за французите? Те се впускат в едно литературно приключение: срещи с писатели и поети, изложби на уникални книги, презентации, панаири на книгата, семинари…
Три дни през октомври сякаш всички забравят, че има друга тема, освен книгите – те се превръщат и в единствените подаръци, които хората си разменят. И разбира се, това са дните, в които библиотеките из цялата страна се сдобиват с нови попълнения, дарени от французите.
ИТАЛИАНСКАТА ТЕРИТОРИЯ НА ШОКОЛАДА
Ако сте се смутили, че не сме споменали един от най-известните празници – Октоберфест, ето сега ще го направим… Именно този празник на бирата вдъхновил Еуженио Гуардучи – шеф на най-големия производител на шоколад в Италия, да направи празник на шоколада в родния си град.
И от 1993г. през октомври фестивалът Eurochokolate събира производители и ценители на шоколада от цял свят в сладката октомврийска столица на света – Перуджа. През дните на фестивала из града се носи невероятен аромат на шоколад и може да се пробва всичко – от огромни шоколадови бонбони до пица или спагети с шоколад.
Есенно бягство – това са най-добрите места за пътуване през септември и октомври
По улиците се срещат клоуни и театрални артисти, в небето вечер има фойерверки, а в края на фестивала на централния градски площад се появяват огромни шоколадови скулптури, а в края на фестивала на централния градски площад се появяват огромни шоколадови скулптури, понякога – и географски макети.
Обикновено посетителите имат желание да отнесат със себе си уникален спомен – например шоколадова обувка, свещ, часовник, телефон или дори картина, но често се оказва, че по пътя към дома шоколадовият сувенир така изкушава с аромата и вида си, че наистина остава само спомен от него…
АЗЕРБАЙДЖАНСКИЯТ КРАЛ НА ПЛОДОВЕТЕ
В азербайджанския град Гьойчай в края на октомври, когато се събират наровете, се празнува специален празник на този екзотичен плод. Е, екзотичен е у нас, а Азербайджан е страната, където растат всички сортове нар.
Така че съвсем не е странно, че там се редят стихове и се пеят песни за нара – той е направо на почит. По време на празника може да се опита всичко – от сок до отвари от наров корен и лечебни обезболяващи мазила от нар.
И, като подобава на празник, местните украсяват целия град, на специалния панаир могат да се видят малки макети, посветени на легенди за нара, а в парка има различни спортни състезания, фолклорни представления и грандиозен заключителен концерт, в който участват любимите на азербайджанците артисти.
Източник: Списание „Дестинации“