Земя, докосната от Бог. Това ще възкликне всеки, поне веднъж зърнал приказната красота на Карлуковския пролом. Там, където мощните земни сили са изваяли дълги и дълбоки, змиевидни каньони, страховити пропастни пещери и величествени каменни великани. Хилядолетия наред слънцето, вятърът и водата са рисували този изумителен пейзаж от двете страните на река Искър.
Очите на Бога е уникален за страната и впечатляващ по мащаб скален мост на почти 70 милиона години. Пещера „Проходна” е сред най-популярните геоложки феномени у нас и заслужено се е превърнала в емблема на Карлуковския район. Съвсем близо до село Карлуково, буквално на метри встрани от пътя слизаме към „Божиите очи“ – най-дългият пещерен тунел у нас, разказва Ники Василковски в „Дотам и обратно“ по Нова.
Той е дълъг 265 и висок 56 метра. Пътеката по дъното е камениста, но равна и не изисква специално оборудване. Точно в средата отгоре зеят два огромни отвора, които дават името на пещерата. Божият поглед е ползван в български и чужди кинопродукции. Дава основание на хипотезите, че в древността „Проходна” е била окултно място.
Пещерата Божиите очи сбъдва желания
На около 10 минути от „Проходна” се намира „Свирчовица” – пропастна пещера, умело прикрита в зеления безкрай на равнината. Входът е широк, но за да стигнем до него, слизаме по дървени стълби. Дългата 232 метра пещера е на три нива. Панорамна тераса разкрива почти всичко, което човек може да види, без специализирано оборудване.
Местните разказват, че преди много години от пещерата излизало голямо бъзово дърво, от което овчарите правели свирки. С тях огласяли цялата околия. Така пещерата станала известна като „Свирчовица”.
Освен неземна природна красота, причудливите скали от двете страни на реката са запечатали паметни моменти от историята. По западния бряг на Искър е разположена една християнска светиня – скалният манастир „Свети Никола“. Съвсем близо до смятания за лековит извор, тръгва добре поддържана и укрепена с парапет пътека към подножието на скалите. Изкачите ли 150-те стъпала се озовавате пред входа на светата обител, възникнала още през 13 век.
5 тайнствени места в България, които да посетите до края на годината
Древно предание разказва за монах-отшеник, отдал тук живота си на постоянна молитва. Заради добрината му хората почели неговата памет с храм. След падането на България под турско робство скалните манастири в района на Карлуково продължават да съществуват. Превръщат се в духовни средища, пазещи християнската вяра в онези смутни времена.
В този живописен природен шедьовър погледът ни привлича една колосална каменна структура. Великан сред великаните, продупчената скала е висока около 70 метра. Известна е като „Провъртеника“ и се счита за древна обсерватория заради специфичния път на светлината, когато слънцето проблесне през отвора по време на двете годишни равноденствия.