Новини

Нова екопътека по поречието на река Вит ще разкрива природните, културни и исторически забележителности

Нова екопътека ще бъде изградена при луковитското село Ъглен. Тя ще е по поречието на река Вит, на територията на Защитена зона „Студенец“, в землището на селото, съобщават от общинската администрация.

Дължина на екопътеката ще е около 7 км, но първоначално е осигурено финансиране за първи етап – около 4,740 км. Неговата стойност е над 192 000 лева, от които близо 173 000 лева e финансирането от Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) и 19 000 лева e националното съфинансиране.

Срокът за изпълнение е до 30 юни 2025 г.

Екопътеката ще бъде по съществуващ черен път, разположен в общински имоти. Началото е при скално образувание „Слона“, като строително-ремонтните работи за изграждане на първи етап ще обхванат трасето до т. нар. Човешка пещера (Селището) – място за почит към паметта на над 300 ъгленчани, изгорени живи през август 1877 г. по време на Руско-турската освободителна война, заради което наричат селото „Северняшкият Батак“.

Пещерата Божиите очи сбъдва желания

Предстои изграждане на прилежаща, дребна по мащаби, туристическа инфраструктура, включваща маркировка, обособени места за отдих, пътеуказателни и информационни табели за представяне на местни исторически събития и природни забележителности. Предвидено е лесопарково обзавеждане – маси, пейки, беседка и навес, дъсчен мост, информационни пана и указателни табели. Всички нови архитектурни елементи ще бъдат изработени от естествени материали. По този начин ще се създадат условия за отдих в природосъобразна среда, ще се осигури безопасен достъп по поречието на реката до Човешката пещера и ще се ограничи неконтролираното навлизане в защитената местност.

С реализирането на проекта ще се представи красотата на поречието на река Вит в източната част на общината при селата Ъглен, Бежаново, Дерманци и Торос като привлекателно място за природосъобразен туризъм, със забележителни местни исторически събития, легенди, културни достижения и специфична местна кухня, определящи местната идентичност, допълват от Община Луковит.

Село Ъглен съчетава древна история и девствена природа

Продължението на екопътеката, което ще се изгради при втория етап от проекта, ще е от Човешката пещера и ще продължи до Очилатата дупка – пещерата, в която са намерени исторически факти в потвърждение за това, че е имало живот през палеолита, посочва БТА.

Екопътеката преминава край река Вит, през ключови за района исторически места.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button