Свят

Мистериозно селище в Мадагаскар пази древна тайна

агадъчният археологически обект Теники в Мадагаскар отдавна озадачава учените. Според една от ранните теории първоначалните архитекти са били корабокрушенци от Португалия през 1500 г. Но ново проучване показва, че зороастрийски изгнаници от Персия са построили обекта векове по-рано, може би с надеждата да създадат отдалечен рай на този почти митичен остров, пише списание National Geographic.

Сега изоставен сред пейзаж от тропически гори, скалисти хълмове и извисяващи се планински хребети в югозападната част на Мадагаскар, Теники е на повече от 160 км от най-близкия бряг и приблизително толкова далеч от всяко населено място, до което можете да стигнете на този остров в Индийския океан.

Десетките ниши, издълбани в скалите му, приличат на малки стаи; много от входовете им са заобиколени от кръгли вдлъбнатини, вероятно за да могат да бъдат затворени с врати от дърво или камък.

Нишите са напълно различни от всичко друго, открито в Мадагаскар или в Източна Африка. Но те са удивително подобни на гробните ниши в зороастрийските археологически обекти в Иран.

„Ние условно тълкуваме нишите в Теники като принадлежащи към бивш некропол, където са били излагани телата на мъртвите или където са били съхранявани изсушените кости“, казва геологът Гуидо Шроурс от швейцарския университет в Берн, който ръководи проучването, публикувано в Azania: Archaeological Research in Africa.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button