Мискетът е стар български сорт, който се отглежда от незапомнени времена по нашите земи. Той почти не се среща в други страни. Принадлежи към Черноморската еколого-географска група и среща във всички лозарски райони в страната. Най – разпространен е в Подбалканската долина: Просеник, Сунгурларска долина, Стралджа, Карловско и Брезовско, както и в по-малки размери във Варненско, Шуменско и в средногорска част на Хасковска област.
Мискетът е късно зреещ и устойчив на измръзване сорт, от който може да се произведат деликатни флорални вина, ако се държат под контрол. Киселините му са ниски до умерени, поради което е подходящ както за купариране със сортове с по-висока киселинност с по-висока киселинност, така и за експерименталните и станали популярни в последните години оранжеви вина.
Пурпурният Малбек – аржентинският фаворит
Про Карловския мискет се наблюдава вино с отлична бистрота, нежен бледозелен цвят, елегантен и фин аромат, с категорично присъствие на цветисти нотки, допълвани от аромата на жълти и бели плодове, ванилия и роза. В дълбочина се долавят нотки на цитруси и тропически плодове.
Както при всяко бяло вино, Мискетът трябва да бъде охладен преди сервиране. Температурата обаче зависи най-вече от това дали напитката е била оставена да старее в бъчва, или не. Отлежалите вина е добре да охладят до 10-12 градуса и чак след това да се поднесат. Ако виното е сравнително младо, е препоръчително да се охлади до 8-10 градуса. Според експертите гроздовите еликсири от Мискет се комбинират най-успешно с леки пролетни салати, съдържащи домати, краставици, маруля, спанак, зелен лук и чесън. Рибата и морските дарове също хармонизират вкуса на Мискета.
Може да се спрете на хек с миди или със сметана, панирана бяла риба, пикантни миди и салата от калмари. Ако сте сред любителите на млечните продукти, може да комбинирате виното със сирена като гауда чедър и грюкер.
Източник: в.“Галерия“