Бургас има потенциал да бъде лидер в туризма. Важно е да гледаме на Бургас като регион. Южното Черноморие е много по-атрактивно от Северното и няма спор, че като лятна и морска дестинация можем да бъдем лидер. Потенциалът го имаме, просто трябва да надградим с това, което сме планирали през следващите 3-4 години. Планирали сме много големи спортни събития, спортният туризъм ще бъде наш акцент. Това заяви в интервю за АНОНС зам.-кметът на Бургас Манол Тодоров.
Той допълни, че основен акцент ще бъде спортният и фестивалният туризъм. Ето го и цялото интервю:
-Бургас от съвсем скоро си има зам.-кмет по туризъм, но вече виждаме резултатите. Идвате от бизнеса. Как се чувствате от другата страна?
-Имаше момент на адаптация, което е съвсем естествено. В бизнеса нещата се случват много по-бързо, решенията се взимат бързо и се очакват бързи резултати, докато в администрацията нещата са малко по-бавни. За щастие общинската администрация в Бургас в последните години е свикнала да работи на бързи обороти. Благодарение на това влязох в нещата сравнително бързо и започнахме да работим по план. Лесно е, когато се включиш в такава добре работеща машина. В случая трябва просто да надградиш, а не да започваш от самото начало.
-Преди дни дадохте заявка, че ще наложите Бургас като лидер в туризма. Как ще се случи това? Кои са приоритетите ви?
-Бургас има потенциал да бъде лидер в туризма. Важно е да гледаме на Бургас като регион. Южното Черноморие е много по-атрактивно от Северното и няма спор, че като лятна и морска дестинация можем да бъдем лидер. Потенциалът го имаме, просто трябва да надградим с това, което сме планирали през следващите 3-4 години. Планирали сме много големи спортни събития, спортният туризъм ще бъде наш акцент.
Имаме много сериозни турнири и състезания на световно ниво, ще имаме събития, в които ще се включат по над 1000 и дори 2000 участници, като включим и техните придружители, това ще окаже сериозен икономически ефект за града. Работим за реализацията на огромни фестивали, преди дни обявихме концерта на Лени Кравиц. Бургас се превръща в интересна дестинация за промоутърите и тук нашата работа е да им съдействаме. Бургас да бъде притегателна сила за този вид туризъм.
-Възможно ли е в близко бъдеще Бургас да се превърне в столица на спортния туризъм?
-Да, категорично. В момента почти сме успели да го извоюваме, борим се единствено със София. В Бургас спортният туризъм е изключително развит. Имаме „Арена Бургас“, която за мен е огромен плюс, въпреки че част от съгражданите ни имаха различно мнение в последните месеци. Имаме едно бижу, което е изградено, от нас се изисква да го развиваме.
-В последните седмици летище Бургас е на дневен ред. Обявихте, че ще създадете фонд. Какво ще представлява този фонд?
-13-те общини в област Бургас влизат в този фонд, включително „Фрапорт“ (Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт АД е операторът на летищата в Бургас и Варна – бел.ред.) и Министерство на туризма. Черноморските общини ще дотират фонда, като годишната им вноска ще бъде по 2 лева на глава от населението, а общините, които нямат излаз на море, като Айтос и Карнобат ще внасят по 0,50лв. на глава от населението, като ще се използват данните на ГРАО. „Фрапорт“ ще внесе 200 000 лева на година, коментираме подобна да е вноската и на министерството, като по този начин ще успеем да съберем около 1,2 – 1,5 млн. лева на година. Председател на сдружението е кметът на Бургас Димитър Николов, който ще води преговори с различни компании, за да може да се финансират техните полети. Целим да имаме поне 4 постоянни дестинации, както и всекидневен редовен полет между Бургас и София.
-Обсъждате ли отнемане на концесията от „Фрапорт“?
-На този етап това е изключително трудно. Развалянето на концесия е процес, който ще отнеме изключително много време. Друг въпрос е дали има политическа смелост от страна на министерството, за да се тръгне в тази посока. Надявам се каквото се е случвало да остане в миналото и занапред нещата да се развиват в друга посока, да се опитаме да направим успешна тази формула за дотиране на полетите. Подобна формула има с летището в Пловдив, развива се добре, има нови дестинации.
-След броени дни България ще влезе във въздушния Шенген. Ще окаже ли това позитивно влияние?
-При всички положение е в плюс. Отпада едно ограничение за Шенгенското пространство. На мен ми се иска да погледнем към по-екзотичните пазари, например Централни и Източна Азия и по-конкретно страни като Казахстан и Узбекистан. Това са държави, които имат интерес към Бургас. Бил съм преди две години в Узбекистан, където се срещнах със зам.-министъра по туризма. За тях Бургас е изключително интересна дестинация и искат да има полети. Надяваме се това лято да се случат първите чартъри от Ташкент до Бургас и да вкараме един нов пазар освен традиционните европейски.
-Срещате ли достатъчно подкрепа от страна на министъра на туризма Зарица Динкова?
-Да, по време на последните три месеца тя дойде три пъти, определено харесва нашия регион. Имахме редица разговори. Мога да кажа, че министър Динкова е човек, който се вслушва в думите на работещите хора в бранша. Много от нещата, които й споделиха колегите от региона ги прие и се работи в тази посока. През последните няколко месеца успяхме да направим някои правилни стъпки. Ще видим как ще се развият нещата занапред./АНОНС