България

Хоталич – древният град чудо

Чудесата по българските земи нямат край

Чудесата по българските земи нямат край. Повод за това поредно заключение е едно място, което някога е било град, а днес е може би най-добре поддържаното свидетелство за голямо средновековно селище. Историците или поне част от тях не са докрай сигурни, че на 4 километра от Севлиево се е намирал градът Хоталич. Но това не пречи да се напише, защити и изпълни проект, по който с 4 милиона български и европейски пари да се реставрират и поддържат руините на Хоталич.

Те са разположени върху почти 15 декара над пролома на река Росица по естествено укрепена хълмиста местност, наречена Крушевски баир. Близо е до главния път София – Варна, но от него няма отбивка. Трябва да се влезе в Севлиево, да се мине по моста на Колю Фичето над река Росица и след приблизително 3 километра подготвят с красотата на околността приятно изживяване сред останките на някогашния град Хоталич.

Крушевският баир е населен в дълбока древност и почти редовните археологически разкопки през последните десетилетия доказват това. Естествено, всяко датиране за времена преди хилядолетия е изключително условно и по-добре да не бъде споменавано.

Мястото има своите естествени защитни укрепления от ридове, скали и баири, което се смята за едно от главните условия за възникване и съществуване на селище. От върха на баира се вижда цялото Севлиевско поле. Гледките са от онези, които могат да разплачат по-нежните сърца с красотата и величието си.

Предполага се, че траките основават на хълма малко укрепено селище. В периода IV-VI век тук е построена крепост като част от защитната система на Византийската империя срещу варварите от север. Укреплението служи и за охрана на пътя, който следва река Росица, и Никополис ад Иструм към проходите на юг. Крепостта и образувалото се селище са разрушени по време на аварските нашествия в края на VI век. По време на Първата българска държава крепостта е възстановена като вътрешна крепост, а на по-ниските части възниква ново селище.

До Трънския пролом, известен със своя природен чар

То се разраства до голям град по подобие на Плиска и Преслав. От днешна гледна точка обаче както Плиска, така и Преслав не са така добре показани в своите останки както много малко известният Хоталич.

Разцветът на града е в края на Първата и през Втората българска държава. Като град-крепост Хоталич е важен пункт от отбраната на българската държава срещу Търново. Селището се превръща в голям за средновековието град с изградена инфраструктура, с няколко квартала и три църкви, работилници за обработка на метали и керамика. В близката местност Дедерица е имало и манастир, което заедно с храмовете в града разкрива Хоталич и като духовно средище.

Самото име Хоталич се оформя по турско. Преди това оскъдни извори говорят за Хотел. Езиковеди и краеведи се упражняват върху произхода и значението на името, тъй като с него се свързва откриването на останките на древното селище. Остават обаче съмненията дали Хотел не е Котел.

Силвия Драгомирова, в. „Уикенд“

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button