С уникалните си крепостни стени от III – IV в. и прочутите римски терми Хисаря очаква да бъде включен в списъка за световно културно наследство на Юнеско. Заради лечебните минерални извори в града с Правилник за експлоатация на хисарските бани, изваден през 1882 година от правителството на Източна Румелия, се полагат основите на професионалното балнеолечение у нас. Древният град е обявен и за археологически резерват заради добре запазените останки на термалния комплекс, императорската резиденция, раннохристиянски базилики, римска гробница и амфитеатъра. Разположен в живописна гориста местност, Хисаря привлича не само любители на историята и балнеологията, но и почитатели на спорта с разнообразни маршрути за планински походи, езда, колоездене, офроуд, риболов и други.
Едно от най-интересните места в Хисаря е единствената запазена в Европа крепостна стена от времето на император Диоклециан с дължина 4.5 км. и на места висока до 10 метра. Южната порта – Камилите, остава символ на града и до днес.
Стената, която навремето огражда града, влиза като културна ценност в списъците на народни старини още по времето на княз Фердинанд в началото на миналия век.. През годините тук са работили почти всички светила на българската археология, сред които е и професор Богдан Филов, който пише монографията за Хисаря.
Каменните огледала – поредното неразгадано българско чудо
Траките превръщат Хисаря в магически нимфенум – лечебно-религиозно светилище, част от магическото племе на Одрисите. Ненадминат пик в разцвета на днешния курорт достига при Диоклециан, който през 293 година го прави град и започва бурна строителна дейност. Красивата архитектура и уникалната укрепителна система превръщат Диоклецианопол в шедьовър на римската култура, който остава без еквивалент в цяла Антична Европа.
Термите на Диоклециан са най-запазеният античен комплекс на балканите. „Римските терми“ в парк „Момина сълза“, чието разкриване продължава години, са единствените по рода си не само на Балканите, но и в Европа. Термалният комплекс, който се простира на 3 дка., нагледно проследява пътя на на минералната вода от естествения водоизточник, басейни и преливниците към античната канализация. Всичко това е започнато като строеж през II век и е завършено в окончателен вид през IV.
Богатото историческо наследство на Хисаря се дължи основно на лечебните минерални извори в града, които хилядолетия са притегателен център за различни цивилизации. И днес много хора се струпват покрай тях, за да си наливат от прочутата с качествата си вода.
Макар че много хора пълнят туби, е добре да се знае, че препоръчителната доза е 200мл. на ден. В Хисаря има няколко чешми и посетителите могат да пият от лековитата минерална вода. Водопийни павилиони има до термите на Диоклециан и в парк „Момина баня“.
Каква мистика крие пещерата Утробата
Интересна забележителност, която задължително трябва да се посети е църквата без кубета „Успение Богородично“, изградена през 1883 година. Тя се намира в квартал „Момина баня“ и е паметник на културата. Към миналото на града връща и Банчето- стара баня с големи корита за пране, които местните жители ползват и до днес. Намира се в квартал „Миромир“, популярен и друга забележителност- католическата църква „Св. св. Петър и Павел“, построена през 1882 година.
Със старовремски кирпичени къщи с високи каменни дувари и дървени порти е осеян и китният квартал „Веригово“, в който туристите могат да се отправят по стъпките на Васил Левски.
Апостолът на свободата е събирал местния революционен комитет в църквата „Св Димитър“. На пода на храма се на намира мраморна плоча от времето на Априлското въстание. Днес е изцяло възстановена и може да се разгледа от вън. Вътре може да се види по време на някои от големите християнски празници.
Осмарските скални манастири са четвърти по сила в България
Атмосферата на града създават и двата атрактивни фонтана в централния парк с римски руини, който е най-предпочитаното място за разходка и отдих в Хисаря.
Из забележителностите на Хисаря гостите могат да се разходят с помощта на мобилните си телефони, които успешно заместват екскурзоводите. Нужно е само да свалят специално приложение, което съдържа карта на интересните обекти, анимационно човече Архи разказва истории и легенди, пише „Филтър“. „През лятото на 2021 година дадохме възможност на туристите да участват в археологическите разкопки.“ , разказва доцент Маджаров, чиято идея е иновацията. Така гостите на града научават за методите на разкопките, включват се в обследването на неразкрити части от Римските терми, като някои дори успяват парчета керамика от III век.