Всяка година милиони туристи се стичат в Мюнхен за бирения фестивал Октоберфест. Истинският център на немската бирена култура обаче се намира на три часа на север в средновековния град Бамберг. Той е обявен и от ЮНЕСКО за световно културно наследство. Повече за традициите и историята на града:
Мюнхен често е смятан за сърцето на немската бирена култура. Градът се посещава всяка година от милиони туристи, които пристигат в баварската столица за традиционния празник на бирата Октоберфест. Но истинският център на немското пивоварство се намира в един средновековен град, включен в списъка на ЮНЕСКО, на 230 км на север.
Берлин – какво да правим в столицата на свободата
Това е Бамберг – изискана и релаксираща алтернатива за любителите на бирата, които предпочитат качеството и разнообразието пред количество. За разлика от своя южен братовчед, където 6 пивоварни контролират производството и разпространението на бира в и около Мюнхен, Бамберг е дом на 10 семейни пивоварни в центъра на града и 174 в регион Горна Франкония, произвеждащи около 2500 различни бири.
С най-високата гъстота на пивоварни навсякъде по света, регионът претендира за неофициалната титла „Бирената столица на света“.
Индустриалната революция всяка бира в Северна Европа е била rauchbier – пушена бира. Тя се е приготвяла от пушен върху буково дърво малц, в пещ. Едва след като първата бездимна пещ за малц е патентована от сър Никълъс Халс в Англия през 1635 г., бездимните бири стават новият стандарт, а rauchbier полека изчезва.
Докато някои занаятчийски пивоварни все още произвеждат пушена бира, днес има само две пивоварни в света, които я варят по традиционни методи със собствена продукция. Не е ясно защо тази традиция е оцеляла в Бамберг.
Едно от обясненията е, че Индустриалната революция е започнала много по-късно в германските държави, отколкото в Англия, така че старите методи за пивоварство са оцелели по-дълго. Другото обяснение е носталгията.