
Русе – градът на свободния дух, винаги е бил средище на култура, традиции и иновации. Днес той прави още една крачка към утвърждаването си като водещ туристически център. С новата инициатива “Алея на занаятите”, разположена на самия кей, Русе ще предложи на своите гости нещо повече от разходка – потапяне в духа на българските традиции.
“Това, което ще бъде изградено, е част от нещо, което Общинският съвет одобри през 2022 година – тук да се ситуира т.н. ‘Алея на занаятите’. Това е съвсем логично, тъй като тази зона не е само за разходки и почивка, но и пристанище. Точно тези два понтона са основните места, където туристите от пасажерските кораби слизат всяка година, а тук акостират над 500 кораба” заяви в интервю за информационна агенция АНОНС зам.-кметът на Русе Златомира Стефанова.
Място, което ще оживее с духа на българските занаяти
Проектът включва изграждането на 7 павилиона, като първите 4 ще бъдат открити още този сезон. Те са финансирани със средства на общината – средства, заделени от периода на пандемията заради коронавируса, които сега намират своето най-добро приложение.
“Това е със средства на общината. Търсихме европейско финансиране, но не се отвориха подобни програми. Затова решихме поетапно да ги изградим. Идеята ни е ясна – да създадем едно място, където традициите оживяват.”
Община Русе не просто изгражда павилиони, а създава жива сцена за българските занаятчии. Проектът е съобразен с мнението на самите майстори, които са предпочели именно тази локация.
“Имахме срещи с представителите на занаятчийските организации. Те проявяват желание да има такова място. Разглеждахме различни варианти, но тяхното предложение беше да бъде тук, където е туристопотокът. И аз смятам, че има логика. Всички занаятчийски продукти впечатляват не само българския пазар, но най-вече чуждестранните туристи.”

Туристическа атракция с икономическа и имиджова стойност
Проектът не е просто търговска инициатива – той е културна визитка на Русе.
“Тези павилиони ще имат наем, но концепцията на общината не е от всяко нещо да печели. Ще имаме икономически резултат, защото ще се плаща сезонен месечен наем от март до края на октомври. Но за мен като човек, който отговаря за туризма, това е и представителност. Имаме 500 кораба, в които пътуват между 120 и 150 туристи. Не всички могат да отидат на разходка, но с този проект те ще имат възможност поне частично да се докоснат до България. Това е имиджово, не само финансово”, категорична е Стефанова.
Алеята ще бъде дом не само за традиционните занаяти, но и за модерните им интерпретации.
“Ясно е, че няма как всеки занаят да бъде представен в отделен павилион, тъй като сме ограничени в бройката. Ще предложим комбинирано представяне – художници, приложни занаяти, модерни занаятчийски асоциации, които произвеждат интересни сувенири”, допълва още зам.-кметът с ресор туризъм.
Кога ще отвори “Алеята на занаятите”?
Първите павилиони ще бъдат завършени до месец и още този сезон Русе ще посрещне туристите си с една нова, автентична атракция.
Проектът не е просто търговска площ, а възможност за съхранение на традициите, културата и идентичността на България. С “Алеята на занаятите” Русе не само става по-привлекателен за туристите, но и затвърждава статута си на център на културното наследство и иновациите в България.
@anons.bg Златомира Стефанова пред АНОНС: „Алеята на занаятите“ ще бъде живата визитка на Русе и България #fouryoupage #новини #българия #анонс #русе #туризъм #алея ♬ original sound – Anons.bg