Свят

Милано – градът на модата и на Леонардо

В малката църква "Санта Мария деле Грацие" е шедьовърът "Тайната вечеря"

Трудно е да се открие жена, която да не мечтае да посети една от световните столици на модата – Милано. Особено в месеца на голямото пазаруване. Коледните празници привличат като магнит туристи от цял свят в този прекрасен италиански град – столица на Ломбардия.

Но центърът на модата и стилът е само едната му страна. Буквално от първите минути можете да почувствате разликата му от древния и тържествен Рим – тук кипи активен живот, подписват се договори, създават се компании, отварят се нови индустрии. И в същото време всичко носи ясния отпечатък на една славна история.

Тези, които идват тук за първи път, ще бъдат изумени от древността и модерността, които са много тясно преплетени.

Историята на Милано датира от 6-и век преди Христа – до заселването на етруските, през 222г. пр. Хр. е завладян от римляните, а от 286г. е столица на Западната Римска империя и резиденция на императорите.

Тук започва утвърждаванетон а християнството като държавна религия. Важна епоха в историята на града започва с идването на власт през 1277г. на Висконти, които са заменени от Сфорца през 1450г. В града започват да пристигат изключителни художници и архитекти, сред които Леонардо да Винчи и Донато Браманте, появяват се много нови сгради.

След това градът първо е управляван от испанските Хабсбурги (16-и век), австрийците и французите. А след 1945 година Милано се превръща в индустриален метрополис на Северна Италия.

Въпреки модерния му облик, историческото минало все още си проправя път. Например, зад ъгъла на малка уличка можете неочаквано да се натъкнете на църква от 5-и век. Милано е град, който изумява пътниците на всяка крачка. Въпреки първенството в списъка на финансовите центрове на Европа, там може да се видят забележителности, които нямат аналози в целия свят.милано

Тази, която всички знаят, е великолепната катедрала Дуомо от бяло-розов мрамор, която е строена в продължение на 600 години. За този истински шедьовър, посветен на Рождеството на Пресвета Богородица, е необходимо време. Защото красотата му отвън и отвътре еп росто поразяваща. Изящната сграда е истинско произведение на изкуството.

Обиколете я цялата, полюбувайте й се защото си заслужава. След това влезте вътре, разходете се, преди да се изкачите по стълбите или асансьора до покрива, за да видите умопомрачителните гледки към града. Е, там няма как да не направите най-хубавите снимки. Комбинацията от тесни кули, достигащи все едно до небето, сложни малки декорации и голям брой статуи (казват, че са около 3400) прави силно впечатление.

Милано предприе невиждани мерки срещу нощния живот

Най-високата точка на катедралата е 106,5-метров шпил, украсен с позлатена статуя на Мадоната. Храмът е предназначен за 40 хиляди енориаши, което го поставя на трето място в света по капацитет. А по размер Дуомо е петата по големина в света.

След като човек се наслади на нереалната красота на белоснежната катедрала, няма как да не се разходи по площада пред нея, който ще го отведе до прочутата опера „Ла Скала“. Но преди да стигнете до нея, трябва да преминете или просто да се изгубите в модата. Защото трябва да се премине през портала, водещ към Галерията на Виктор Емануил Втори. Това е кръстовище на две улици, което е превърнато в неокласическа аркада, покрита с изпъкнал стъклен купол. Вътре кипи оживена търговия, отворени са пекарни и скъпи магазини.

милано галерия
Снимка: Pixabay

Ако човек успее да види от птичи поглед галерията, няма как да не забележи латинския кръст във формата на сградата. Туристите са привлечени от полупрозрачния покрив на галерията, който осигурява приглушената светлина. Мозаечните рисунки върху сводовете на сградата изобразяват континентите, науката, селското стопанство, изкуството и технологичния прогрес.

Ако не сте се прехласнали или изгубили из бутиците, излизайки от пасажа на Галерията, ще се окажете пред най-знаменития в света оперен театър „Ла Скала“. На пръв поглед сградата не прави особено впечатление, но затова пък вътре е неописуема красота в червено и златно. И нещо супер важно за всеки българин, влязъл там – сред портретите на дузината най-големи световни оперни звезди, пели там, са тези на шестима българи.

Милано има много прекрасни музеи на изкуството, но очарователната Пинакотека Брера, разположена на историческото място на манастир, съдържа една от най-добрите колекции на италианска живопис в света. В допълнение към старите произведения на изкуството, музеят също така широко показва съвременни творби на художници.

В Матера разстоянията се мерят в стъпала

В Милано има и старинни замъци. Най-известният от тях е бившата резиденция на херцозите Сфорца, оставили на своите наследници величествена крепост. Построен в средата на 15-и век, замъкът отговаря на каноните на своете време: мощни крепостни стени, високи наблюдателни кули, тесни прозоречни бойници. В украсата му е участвал самият Леонардо да Винчи, но творбата му почти не е оцеляла до наши дни.

лозето на леонардо милано
Снимка: vignadileonardo.com

Сега замъкът Сфорцеско е превърнат в музей – залите му съдържат уникални картини и статуи на признати майстори. Украсата на колекцията е незавършена скулптура на Микеланджело. На територията на замъка има и красив парк, където е приятно да се разхождате и да си починете от шума и суетата.  Златни рибки плуват в изкуствено езерце, а бели и розови линии украсяват повърхността на водата.

Националният музей на науката и технологиите „Леонардо да Винчи“, кръстен на изключителния художник и изобретател, е място, което посещават както възрастни, така и деца. Тук на огромните площади на средновековния манастир са събрани истински парни локомотиви, кораби с цялото оборудване, военни самолети и много други. Всяка стая представя своя собствена тема. Особен интерес представлява изложбата, посветена на Леонардо, в която могат да се видят негови ръкописи, скици на диаграми, както и модели на летящи и други машини. милано

Животът и работата на Да Винчи са тясно свързани с Милано. Точно тук е една от най-известните му творби – фреската „Тайната вечеря“, която се намира в трапезарията на малката църква от 15-и век „Санта Мария деле Грацие“. Шедьовърът на Леонардо с известната библейска сцена в оригиналната си версия практически не е запазена. За да се запази за потомството, фрагменти, повредени от влага, постоянно се коригират.

Милано е магнетичен град, а наред с модата и историята, няма как да не опиташ вкусната кухня. Ако не си хапнал пица, сладолед или козунакът панетоне, все едно не си бил тук.

Марина Стоева, „Галерия“.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button